referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gejza
Utorok, 25. januára 2022
Vplyv legovania na tranzitnú teplotu ocelí
Dátum pridania: 16.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: schober
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 511
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Úvod

Keďže v praxi nemožno všade používať uhlíkové ocele z dôvodu, že sa kladú vyššie požiadavky na vlastnosti týchto ocelí, je nutné používať legované ocele. Takýto druh ocelí, aj keď sú oveľa drahšie ako uhlíkové ocele, vykazujú vyššie medze sklzu, dobré plastické vlastnosti, vyššiu prekaliteľnosť, nízku prechodovú teplotu, zaručenú medzu únavy, antikoróznosť a pod. Konštrukčné nízkolegované aj vysokolegované ocele sa legujú najčastejšie kremíkom, niklom, chrómom, vanádom, molybdénom, mangánom. Občas sa legujú ocele bórom a volfrámom.
Všetky tieto prvky výrazne ovplyvňujú aj tranzitnú teplotu ocelí, pričom v tejto práci sa zameriam na vplyv týchto prvkov na prechodovú teplotu konštrukčných ocelí.


Tranzitná teplota ocelí

Teplota, pri ktorej nastáva prudký pokles medze pevnosti a plastickosti a ktorej sa mení spôsob porušenia z tvárneho na štiepny, sa nazýva prechodová, resp. tranzitná teplota TT. Prechod medzi krehkým a húževnatým stavom sa vysvetľuje zmenou energie väzby medzi dislokáciami a atmosférami intersticiálnych atómov v priestorovo centrovanej kubickej mriežke. Pričom dôležitým faktorom je aj veľkosť zrna.
Všeobecne môžeme povedať, že jav prechodu je veľmi nepriaznivá vlastnosť, pričom krehký stav nadobúda materiál nielen znižovaním teploty ( prevádzkové teploty strojov a konštrukcií sú aj v oblasti teplôt –60 až –80°C ), ale aj zvyšovaním rýchlosti deformácie a koncentrácie napätia.
Tranzitná teplota alebo iná, ktorá charakterizuje zmenu mechanizmu porušenia, sa zisťuje viacerými metódami. Skúšky, ktoré sa najviac používajú sú:
 vrubovej húževnatosti KC,
 teploty nulovej húževnatosti tNDT,
 veľkých telies na rázový ohyb DWTT,
 teploty zastavenia trhliny TZT.

Vpyv legúr na TT

Legúry vo feriticko-perlitických oceliach sa používajú na zvyšovanie medze sklzu a pevnosti feritu. Tieto charakteristiky ovplyvňujú mangán, kremík, chróm, nikel.
Mangán sa používa na substitučné spevnenie feritu. Menej často sa používa kremík a nikel. Mangán je ľahko dostupný a pomerne lacný prvok, a aj keď zvýšenie medze sklzu nie je tak výrazné, jeho výhodou je, že súčasne posúva prechodovú teplotu k nižším teplotám ( obr. 1 ).Kremík zvyšuje pevnosť a medzu sklzu, avšak pri obsahu nad 0,7% klesá prudko vrubová húževnatosť. ale naopak je to u feritických chrómových ocelí, kde obsah kremíka a mngánu má byť čo najnižšší, pretože zvyšujú prechodovú teplotu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.