referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jela
Pondelok, 19. apríla 2021
Prievanová elektráreň
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: neuvedeny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 255
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Princíp fungovania:
Skleníkovo-komínový efekt:
Slnečné lúče, ktoré dopadajú na podlahu ju zohrievajú. Od podlahy sa zohrieva vzduch, ktorý stúpa hore k presklenému stropu. Ten nasmeruje ohriaty vzduch k ústiu komínu, kde sa nachádza aj turbína. Vzduch prúdi komínom vysokou rýchlosťou, čo zabezbečuje dostatočnú silu na pohon turbíny.
Všeobecne platí, že čím je plocha strechy väčšia,komín vyšší a rozdiel teplôt medzi ohriatym vzduchom a vzduchom vo výške konca komína väčší, tým je aj výkon elektrárne väčší.

Výhody:
 • elektráreň môže pracovať so zníženým výkonom aj v noci, keď sa vzduch ohrieva teplom vyhriatej podlahy (kolektorová a fotovoltická v noci pracovať nemôžu)
 • vysoká výkonnosť
 • pomerne nízke náklady na stavbu a údržbu
 • pomerne dlhá životnosť

  Nevýhody:
 • hrozba padnutia komína pri živelných pohromách (zemetrasenie, výchrica. . .)
 • elektráreň nepracuje pri dlhodobej oblačnosti
 • výkon elektrárne kolíše počas dňa i počas roku (najvyšší výkon je napoludnie v júni, najnižší v noci v januári)

  Charakteristika:
  Prievanová elektráreň s maximálnym výkonom 30 MW má výšku komína približne 200 m a polomer presklenenej plochy okolo 120 m. Výstavba takejto elektrárne stojí asi 110 až 120 miliónov slovenských korún. Investičné náklady na jeden watt predstavujú 3,7 až 4 koruny. Účinnosť tejto elktrárne je 30% až 50% v závislosti od použitých materiálov, techniky a vonkajších činiteľov (teplota okolia)
  Výkon elektrárne závisí aj od polohy, kde je umiestnená. Čím bližšie k rovníku, tým výššia intenzita slnečného žiarenia dopadne na jeden meter štvorcový, a tým sa uvoľní aj viacej tepelnej energie, ktorá je potrebná na ohrev vzduchu. Životnosť elektrárne je asi 20 až 25 rokov.

  Lokalizácia:
 • miesta s vysokou priemernou ročnou intenzitou slnečného žiarenia, s minimom oblačných dní (púšte, polopúšte, savany...).
 •  
  Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
  Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.