Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Thomas Alva Edison

Thomas Alva Edison

Vynalezy: tlačidlový telegraf, mikrofón, ktorým podstatne vylepšil telefón, rozmnožovací stroj, fonograf (predchodca gramofónu), regulátor elektrických strojov a mnoho ďalších prístrojov.

Životopis: Všestranný americký technik, vynálezca a podnikateľ, ktorý sa stal počas svojho života legendou. Bol synom obchodníka a učiteľky, ktorá ako jediná mu poskytla rozšírenejšie vedomosti. Keď mal dvanásť rokov, začal si zarábať na rôznych miestach a keď mal pätnásť pracoval ako telegrafista na železnici, na krátky čas sa stal dokonca inšpektorom telegrafickej spoločnosti. Neskôr si založil vlastný elektrotechnický závod a jeho prvým vynálezom bol automatický hlásič burzových kurzov, ktorý sa okamžite stal veľkou senzáciou. Podarilo sa mu vylepšiť telegrafický systém, pomocou ktorého posielal predplatiteľom kurz zlata na burze. Thomas Edison se narodil v Miláne, Ohio, k Samuelovi Ogdenovi Edison, Jr. a Nancy Matthewsová Elliott (1810–1871).

Náboženstvo: 25. decembra 1871, si vzal 16 rokov starú Mary Stilwellová, ktorú spoznal o dva mesiace skôr. Mali tri deti, Marion Estelle Edison (známy jako Dot), Thomas Alva Edison Jr. (známy ako Dash) a William Leslie Edison. Mary Edisonová umrela 9 augusta 1884.
V roku 1880, Thomas Edison kúpil majetok v Fort Myers, Florida. Henry Ford, magnát automobilov, neskôr žil cez ulicu. Edison dokonca prispel technológiou k automobilom. Bolli priatelia, až kým Edison umrel.Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk