referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sergej
Piatok, 22. októbra 2021
Naša slnečná sústava
Dátum pridania: 26.03.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lulinecka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 221
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 0.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 0s
Pomalé čítanie: 1m 30s
 
Naša slnečná sústava

Slnečnú sústavu tvorí Slnko a všetky telesá, ktoré okolo neho obiehajú: planéty, mesiace, zhluky kameňov a ľadu a obrovské množstvo prachu.

Planéty

Planéta je veľké gulovité teleso, ktoré sa pohybuje alebo krúži okolo určitej hviezdy. Pri tomto pohybe sa každá planéta otáča aj okolo vlastnej osi (pomyselnej priamky, vedúcej cez planétu).

Hviezdy

Hviezdy sú obrovské gule horúceho plynu, ktoré vyžarujú teplo i svetlo. Vidíme ich na oblohe iba v noci ako veľmi drobné svetielka, pretože sú veľmi ďaleko. Najbližšou hviezdou je pre nás Slnko. Jeho vzdialenosť od Zeme je 146 000 000 km. Svetlo zo Slnka sa na Zem dostane za 8 minút.

Mesiace

Väčšina planét našej slnečnej sústavy má svoje mesiace. Krúžia okolo planéty podobne, ako planéta krúži okolo hviezdy. Zem má, na rozdiel od iných planét, iba 1 mesiac. Saturn ich má najmenej 31.

Galaxia

Galaxia je skupina miliónov hviezd. Sú také obrovské, že cesta cez ne svetlu trvá tisícky rokov. Vo vesmíre je 6000 miliónov známych galaxií, ale možno ich je aj oveľa viac. Naša slnečná sústava je súčastou galaxie, ktorá sa nazýva Mliečna cesta.
 
Galéria k článku [2]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.