referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Štvrtok, 22. apríla 2021
Práca a jednoduché stroje
Dátum pridania: 24.05.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: baska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 221
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Ozubené kolesá:

Ozubené súkolesie- kombinácia ozubených kolies používaných na prenos pohybu medzi otáčajúcimi sa hriadeľmi.
Ozubené kolesá sa používajú na zmenu rýchlosti v mnohých strojoch, aj zložitých, od hodín až po autá. Dosahuje sa to zmenou veľkosti otočnej sily. Ozubené súkolesia pozostávajú z dvoch alebo viac ozubených kolies, ktoré do seba zapadajú. Otáčaním jedného kolesa sa otáčajú aj ostatné. Veľké koleso spôsobuje rýchlejšie otáčanie malého kolesa a naopak. Ozubené súkolesie mení veľkosť a smer otočnej sily. Tá je na malom koliesku väčšia ako na veľkom a má opačný smer. Dvakrát toľko zubov na poháňanom kolese znamená, že hnacie koleso sa musí otáčať dvakrát rýchlejšie ako poháňané. Vďaka zložitej sústave ozubených súkolí fungujú napríklad mechanické kyvadlové hodiny.

Skrutkový zdvíhač:

Skrutkový zdvíhač- sústava, ktorá otáčaním skrutkového závitu zdvíha bremeno (napr. automobilový zdvíhač). Stúpanie je vzdialenosť medzi dvoma susednými závitmi na skrutke.
Jedno otočenie rukoväťou zdvihne bremeno o výšku jedného závitu. Skrutka má driek a závit a spolu fungujú ako naklonená rovina ovinutá okolo valca. Driek je valec a závit je naklonená rovina. Otočná sila otáčajúca skrutku sa mení na priamočiaru (netočivú) silu, čo zasúva skrutku do predmetu. Kým sa vývrtka zasúva do zátky, musíš ňou veľa ráz otočiť; je to ale ľahšie, ako ju zaraziť priamo. Špirálové schody fungujú ako skrutka. Kráčaš síce dlhšie, ale je to ľahšie, ako štverať sa rovno hore.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.