referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vratislav
Utorok, 18. júna 2024
Škodlivosť a ochrana proti hluku
Dátum pridania: 11.02.2011 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bullet
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 356
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 

Škodlivý vplyv hluku na zdravie je nepochybný. Ochorenie z hluku patrí k najrozšírenejším ochoreniam z povolania. I v začiatočnom štádiu môže mať hluk škodlivé účinky. Aj keď tieto účinky môžu byť čisto psychickej povahy, majú rovnaký vplyv na ľudský organizmus. Poruchy autonómnej nervovej sústavy, nespavosť, znížená schopnosť sústredenia sa, chudokrvnosť atď. sa nie vždy považujú za dôsledky pôsobenia hluku, ale môžu vďaka jeho pôsobeniu vzniknúť.

Štyri štádiá profesionálnej nahluchlosti:

- úvodné – vystavenie hluku 2-3 mesiace (je vratné);

- totálnej latencie – 10-15 rokov v hluku (4kHz – frekvencia, pri ktorej sa prvýkrát prejaví poškodenie);

- subtotálnej latencie – 15-25 rokov v hluku => nepočujeme reč;

- manifestačné hluchoty – 25 rokov a viac.

Aby nedochádzalo u ľudí k obťažovaniu hlukom, je dôležité usilovať sa o znižovanie hladiny hluku v životnom prostredí účinnými technickými prostriedkami a chrániť osoby zvlášť citlivé na hluk, aby u nich nedochádzalo k zlyhaniu. Je treba tiež uvažovať o vhodných spôsoboch vnútornej regulácie a posilňovaní racionálnej kontroly vo vzťahu s prostredím. Všeobecne sa za hluk považujú všetky zvuky, ktoré obťažujú, rušia alebo sú nepríjemné – je to teda závislé na subjektívnej reakcii. Pritom rušenie hlukom sa dá len ťažko hodnotiť alebo merať. Nepríjemný hluk však vnímame, či už je merateľný alebo nie. Menej subjektívne hodnotenie považuje za hluk také zvuky, ktoré majú nepriaznivé účinky na ľudské zdravie. Tu sa dajú merať hodnoty a určiť limity. „Rušivý” a „škodlivý” hluk spolu nemusia vôbec súvisieť, pretože nie každý zvuk, ktorý ruší, je škodlivý a nie všetky škodlivé zvuky sú zároveň i zvuky rušivé.

Individuálna ochrana proti hluku: vatové chrániče, plastické chrániče, rezonančné chrániče, stromčekové chrániče, slúchadlové chrániče.

Protihlukové opatrenia: rozmanité tlmiče, polystyrén, protihlukové sklá, protihlukové steny, protihlukové dosky a protihlukové kryty...

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.