referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Nedeľa, 1. októbra 2023
Elektrické vykurovanie v domácnosti
Dátum pridania: 09.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ziak
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 535
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Elektrické vykurovanie v domacnosti
Akumulačné- Tento spôsob funguje na tom princípe že v noci počas lacného nočného prúdu odoberáme elektrickú energiu ktorá sa akumuluje ako teplo vo veľkých zásobníkoch vody alebo v samutových tehlách pripadne v betóne, cez deň tieto telesa odovzdávajú svoje teplo do potrebných miestnosti čiže rozvod tepla je vodou alebo vzduchom.

Priamotopne- telesa odoberajú energiu zo siete vtedy keď aj vyžaruje teplo.

Vykurovací systém - zdroj tepelnej pohody
Aký zvolit v tejto súvislosti vykurovací systém? Radiátorové vykurovanie je založené na výraznej cirkulácii vzduchu v miestnosti. Charakteristický je najmä veľký rozdiel medzi teplotou vykurovacej plochy radiátora, teplotou vzduchu a teplotou stien miestnosti, z čoho pramení nízky pocit tepelnej pohody. Bežné je usadzovanie prachu a baktérií na radiátore a ich neustále vírenie spôsobené cirkuláciou vzduchu. Tento systém tiež neúmerne vysušuje vzduch z dôvodu vysokej povrchovej teploty. Dôležitú úlohu tu bezpochyby zohrávajú nízke investičné náklady takéhoto vykurovania, architektonicky však pôsobí v interiéri rušivo. Preto je vhodné do objektov, kde nie je možné aplikovať nízkoteplotné systémy.
Podlahové vykurovanie- kombinuje sálavú a cirkulačnú vykurovaciu zložku. Cirkulácia vzduchu vyvolaná prirodzeným pohybom teplého vzduchu nahor je výrazne nižšia ako u vykurovania radiátormi. Steny v miestnosti sú stále relatívne chladné, vzniká však výrazne lepší pocit tepelnej pohody vyvolaný ohriatím stien v miestnosti a stropu sálavou zložkou podlahy. V miestnosti je rovnomernejšie rozvrstvenie tepla. Vzhľadom k tomu, že hrúbka podlahy sa pohybuje v rozmedzí 6-10 cm, je nutné počítať s dlhšou dobou potrebnou na vyhriatie miestnosti, ale aj s potrebnou výškovou dispozíciou stavby. Vhodné je použitie podlahového vykurovania v miestnostiach s chladnejšími materiálmi podlahových krytín (keramika, laminát).
Ústredné vykurovanie-aj tu je uvedená charakteristika ústredného vykurovania - je to príprava teplonosnej látky v ústrednom zdroji tepla, kde sa mení energia z paliva na teplo a odovzdáva sa teplonosnej látke, obyčajne vode, ktorá sa prostredníctvom potrubného rozvodu dostáva k vykurovacím telesám. Tie ďalej ohrievajú vzduch v interiéri.
Stenové vykurovanie -výsledný efekt tepelnej pohody závisí najmä od ohrevu stien a vzduchu. Stenové vykurovanie ponúka neviditeľné a relatívne rýchle vykurovanie, vytvára pocit tepla aj pri nižšej teplote vzduchu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.