referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Nedeľa, 1. októbra 2023
Regulácia rýchlosti jednosmerných motorov
Dátum pridania: 15.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ziak
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 711
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
REGULÁCIA RÝCHLOSTI JEDNOSMERNÝCH MOTOROV
NÁKLADY REGULÁCIE , OBMEDZENE PRÚDU KOTVY JEDNOSMERNÉHO
MOTORA. VZNIK REAKCIE KOTVY

V stave naprázdno existovalo len magnetické pole vybudené jednosmerným prúdom v cievkach budiacich pólov. Zaťažením stroja tečie kotvou prúd , ktorý si vytvorí okolo jej vodičov vlastné pole reakcie kotvy. Napriek tomu , že kotva sa otáča , smer prúdu vo vodičoch pod pólmi je stály , a preto aj reakčné magnetické pole je priestorovo stojaté. Jeho os je pri dyname natočená v smere otáčania , pri motore v protismere otáčania , čo súčasne spôsobuje aj posunutie neutrálnej polohy , ktorá musí byť kolmá na smer indukčných čiar .
Magnetický tok reakcie kotvy sa vplyvom vzduchovej medzery môže vyvinúť len pod pólovými nadstavcami. Výsledný magnetický tok má posunutú svoju os proti geometrickej osi pólov o uhol , čo predstavuje uhol posunutia kief. KOMPENZÁCIA REAKCIE KOTVY

Pretože všetky nepriaznivé vplyvy reakcie kotvy spôsobuje deformácia magnetického poľa , tie sa môžu celkom vylúčiť len vykompenzovaním reakčného poľa. Je to možné preto , že reakčné pole je stojaté. Preto kompenzáciu možno uskutočniť poľom rovnako veľkým , ale opačným. Toto sa vybudí v kompenzačnom vinutí uloženom v drážkach pólových nadstavcov. Aby pri každom zaťažení kompenzačné pole malo rovnakú intenzitu ako reakčné pole , ibaže opačného smeru , kompenzačné vinutie podobne ako komutačné sa zapája do série s vinutím kotvy.

REGULÁCIA OTÁČOK

Pri motoroch s paralelným a s cudzím budením môžeme budiacim reostatom zvyšovať otáčky nad nominálne , rozsah riadenia je ohraničený stabilitou prevádzky (moment motora klesá ) a aj pri zoslabení poľa sa silnejšie prejavuje reakcia kotvy , čím sa zvyšuje lamelové napätie na komutátore. Pri sériových motoroch odbudzovanie sa zabezpečuje prepínaním odbočiek alebo pripájaním paralelného odporu k budiacemu vinutiu. Otáčky zmenou napätia v kotve možno riadiť využitím odporu preradeného pred kotvou (motor s paralelným aj so sériovým budením) , čím sa napätie na kotve zníži o úbytok na zaradenom odpore.
Výhodnejší spôsob je riadiť napätie kotvy zmenou napätia zdroja , z ktorého sa motor napája.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.