referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Utorok, 26. septembra 2023
Pluto a Cháron
Dátum pridania: 20.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Einstein
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 775
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Predtím, ako bol Pluto objavený, astrónomovia na základe obežných dráh Neptúnu a Uránu vypočítali, že za ich dráhami sa musí vyskytovať ešte jedna planéta. Počiatkom roku 1900 americký astronóm Percival Lowell určil miesto, kde by sa nová planéta mohla nachádzať: niekde v súhvezdí Blížencov alebo Býka. Začal ju hľadať, ale márne. Zomrel roku 1916. Mladý Americký astronóm Clyde Tombaugh pokračoval v pátraní na Lowellovom observatóriu vo Flagstaffe v Arizone. S hľadaním novej planéty začal roku 1927. 29. februára 1930 pozrel na dve snímky, ktoré boli zhotovené 23. a 27. januára. Jedna „hviezda“ zmenila polohu.
Nebola to však hviezda, ale nová planéta. Bolo to tesne vedľa miesta, ktoré pre ňu určil Lowell. Dostala pomenovanie od 11-ročnej Venetie Burneyovej podľa rímskeho boha smrti(pretože planéta je pustá a bez života). Pluto, deviata planéta od Slnka, je studený, tmavý svet, kde Slnko vyzerá len ako jasná hviezda na oblohe. Pluto je menšie ako náš Mesiac a jeho teleso je zložené so zmesi hornín a ľadu.Jeho povrch je pokrytý zmrznutým metanom a dusíkom. Jeho póly sú jasnejšie ako ostatné oblasti. Má riedku atmosféru, ktorá sa tvorí, keď je planéta blízko pri Slnku, ale zamŕza, keď sa od Slnka vzďaluje.Pluto má najexcentrickejšiu(je veľmi „pretiahnutú“) dráhu so všetkých planét Slnečnej sústavy.Vedci plánujú vyslať k Plutu sondu, ktorá by preskúmala jeho atmosféru skôr ako opäť zmrzne. Dráha Pluta je odklonená od ekliptiky viacej, ako dráhy ostatných planét. Keď je najbližšie pri Slnku je vzdialený 4,425mld. km a keď je najďalej je to 7,375mld. km. Jeden obeh trvá 248.5 roka a asi 20 z týchto rokov je Pluto bližšie k Slnku než Neptún. Tieto neobvyklé vlastnosti vedú niektorích astronómov k domienke, že Pluto je možno v skutočnosti veľká planétka. Na Plute by vďaka 7/100 garvitácii 45-kg pozemšťan mal hmotnosť 3kg.
Niektorí astronómovia sa domnievajú, že Pluto nie je poslednou planétou. Jeho hmotnosť je totiž príliš malá na to, aby spôsobovala pozorované výkyvy v dráhach Urána a Neptúna. Predpokladajú, že musí existovať aj desiata planéta X. Musí byť veľmi vzdalená, ináč by ju už boli objavili. Aby však vysvetlili poruchy dráh, musí byť poriadne veľká.
Jediný Plutov mesiac, Cháron bol objavený v roku1978 astronómom James Christy-m z U. S. Naval Observatory vo Washingtone, keď si na fotografiách Pluta všimol niejaký výrastok.Detailnejšie fotografie ukázali, že Pluto má jeden veľký mesiac.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.