referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Kde sa končí Slnečná sústava?
Dátum pridania: 17.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Einstein
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 636
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Americkí astronómovia objavili 1,6 miliardy kilometrov za Plutom objekt s priemerom 1280 kilometrov. Objav potvrdili zábery z Hubbleovho teleskopu. Objekt dostal meno Quaoar podľa boha stvorenia v mytológii kalifornského indiánskeho kmeňa Tongva. Quaoar obehne okolo Slnka raz za 288 rokov, má desatinový priemer oproti Zemi a asi polovičný v porovnaní s Plutom. Ide o najväčšie teleso, aké vedci v Slnečnej sústave objavili od objavenia Pluta v roku 1930. Michael Brown a Chadwick Trujillo z Kalifornského inštitútu technológie objavili tento objekt v tzv. Kuiperovom páse. Ide o kusy skál a ľadu, ktoré obiehajú okolo Slnka za Neptúnom (tzv. transneptúnske objekty). Podľa vedcov ide o zvyšok materiálu, z ktorého sa pred piatimi miliardami rokov tvorila Slnečná sústava. V Kuiperovom páse sa podľa astronómov nachádzajú státisíce rôznych objektov. Vedci sú presvedčení, že medzi nimi je aj veľa takých, ktoré sú veľké ako samotné Pluto. Koľko je planét: osem či deväť?
V súvislosti s tým sa stále častejšie objavujú hlasy, aby sa na školách prestalo hovoriť, že Slnečná sústava má deväť planét. Pluto dnes astronómovia nepovažujú za planétu rovnocennú s ostatnými, ale skôr za veľký asteroid či kométu. Podľa všetkého ide len o veľký objekt zo spomínaného Kuiperovho pásu. Presnejšie by teda bolo žiakom hovoriť o ôsmich planétach a Kuiperovom páse. „Keby sme Pluto objavili dnes a vedeli by sme o Kuiperovom páse, vôbec by nás nenapadlo, aby sme ho považovali za planétu,“ domnieva sa Michael Brown. Objav Pluta bol výsledkom náhod a chýb
Ôsma planéta – Neptún – bola v r. 1846 objavená na základe nepravidelností obehu siedmej planéty (Urán). Newtonove zákony viedli k predpokladu, že za to môže nejaký veľký objekt. To sa potvrdilo objavom Neptúnu. Keď v druhej polovici 19. storočia astronómovia vypočítali predpokladanú dráhu Neptúnu, skutočné pozorovania sa od týchto výpočtov líšili. Vysvetlením mohlo byť rovnaký dôvod, aký viedol k objavu Neptúnu: za Neptúnom sa nachádzala ďalšia planéta, ktorá svojou gravitáciou spôsobovala spomínané odchýlky. Astronómovia sa pustili do prehľadávania oblohy. Azda najväčší kus práce odviedol Percival Lowell, ktorý celé roky fotografoval oblohu a skúmal fotografie, aby na nich našiel neznámu deviatu planétu. Po jeho smrti pokračoval v začatej práci V. M. Slipher a za pomocníka si vybral 23-ročného nadšenca astronómie Clyda W. Tombaugha. A tomu sa na začiatku roku 1930 podarilo na fotografiách nájsť hľadanú planétu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.