referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dana, Danica
Piatok, 16. apríla 2021
Pohony so samočinnou reguláciou prúdu
Dátum pridania: 29.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ziak
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 572
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Pohon riadený človekom v niektorých prípadoch nemožno použiť. Pri takom ručnom riadení pohonu sprostredkúva človek spätnú väzbu, sleduje stav pohonu, t. j. rýchlosť, polohu bremena pri zdvíhacích zariadeniach, veľkosť prúdu lokomotív a podobne, a podľa potreby dá ručným ovládacím zariadeniam príslušný príkaz na úpravu sledovaného stavu pohonu.
Pri samočinnej regulácií sledujú stav pohonu príslušne snímače a príkazy na úpravu stavu na požadovanú hodnotu dáva regulátor. Pri elektrických pohonoch ide predovšetkým o samočinnú reguláciu rýchlosti, momentu alebo uhla otočenia hriadeľa. Najvhodnejší je jednosmerný motor.
Pohon s automatickou reguláciou ma dve základne časti: výkonovú a riadiacu časť.

obr.1

Všeobecná štruktúra pohonu s automatickou reguláciou.

Výkonovú časť tvorí motor a akčný člen, ktorým je dnes vo väčšine prípadov tyristorový menič, predtým nim bol točivý menič. Riadiaca časť generuje riadiace veličiny pre akčné členy a motor na základe povelov od obsluhy alebo nadradeného automatu. Do riadiacej časti sa ďalej privádzajú informácie o odmeraných veličinách, z výkonovej časti sa privádzajú spätnoväzbové veličiny, ktoré sa prevádzajú na signály vhodné pre spracovanie v regulátoroch. Do regulátorov vstupujú riadiace a spätnoväzbové signály, regulátory ich vyhodnocujú a dynamickí upravujú ich rozdiely, ktoré vo zvláštnom prípade nazývame odchýlkami. Zariadenia na vytváranie riadiacej veličiny, zariadenie na získanie signálov so spätnoväzbovými veličinami, rovnako ako aj regulátory a akčný člen, potrebujú pre svoju činnosť zdroje pomocnej energie.
Princípom každej automatickej regulácie je záporná spätná väzba. Tato sa týka informačných signálov, t. j. elektrických signálov –nositeľov informácií o dôležitých hodnotách požadovaných a meraných veličín. Pokiaľ je regulovaná veličina jediná, nazývame rozdiel medzi signálom žiadanej hodnoty a signálov so spätnoväzbovou veličinou regulačnou odchýlkou. Regulátor, ktorý túto odchýlku zistí a vyhodnotí, riadi svojim výstupom akčný člen, ktorým svojim pôsobením na motor spôsobí odstraňovanie tejto regulačnej odchýlky.
Pri elektrických pohonoch sa spravidla reguluje len jedna kinematická veličina, bývajú však požiadavky na časové priebehy iných veličín, na priebeh prechodových stavov a na obmedzenie niektorých veličín (prúd motora, napätie meniča a pod.). Tieto požiadavky sa najčastejšie plnia tak, že sa reguluje viac veličín a regulačné sústavy sú usporiadané hierarchicky.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.