referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gizela
Utorok, 17. mája 2022
Vertikálna fréza
Dátum pridania: 01.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Kubko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 426
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Pojem frézovanie:
Proces, pri ktorom ostrie vykonáva krúživý pohyb.

Účel frézovania:
Opracovanie obrobku na požadovaný tvar, rozmer a dosiahnutie požadovanej drsnosti povrchu.

Druhy frézovania:
Frézovanie dreva je v praxi veľmi rozšírené. Druh frézovania je určený predovšetkým veľkosťou a tvarom frézovanej plochy, ale aj veľkosťou a tvarom obrobku. V podstate poznáme tri hlavné druhy frézovania:
- ploché
- tvarové
- špeciálne
Vertikálnu frézu používame najčastejšie na frézovanie tvarové. Výsledkom tvarového frézovania je priamo profil na ploche, rovnej alebo krivej. Takto vznikajú napríklad obkladové lišty. Táto fréza sa tiež nazýva vretenová, pretože rezné nástroje sú upevnené na vretene ktoré sa otáča okolo zvislej osi. Tvar profilu obrobku priamo závisí od tvaru rezného nástroja. Rezný nástroj zväčša nieje valcovitý, ale má zložitejší tvar. Vertikálne frézy sa môžu vyskytnúť v rozličnom prevedení:
- s vretenom uloženým nad úrovňou stola (vrchné)
- s vretenom uloženým pod úrovňou stola (spodné)
- kombinované, schopné vykonávať aj ďalšie výrobné procesy.

Frézovanie je v trieskové obrábanie. Hrúbka triesky sa mení od nuly až po určitú maximálnu hodnotu. Príliš malá hrúbka triesky znižuje výťažnosť frézy a spôsobuje skoré opotrebovanie ostria. Maximálna hrúbka triesky je daná vysadením rezného noža z reznej hlavy. Nedoporučuje sa vysádzať viac, ako 1.5 mm, pri rýchlejšom posuve je nutné zvýšiť otáčky, alebo počet rezných hrán. Keďže materiál robí priamočiary pohyb vzhľadom na otáčajúci sa rezný nôž, vznikajú na povrchu obrobku vlnky cykloidného tvaru. Ani frézovaním teda nemožno dosiahnuť ideálne hladký povrch. Splnenie nárokov na kvalitu je však podmienené vhodnou voľbou nástroja a režimu frézovania. Bezpečnosť pri práci a hygiena:
Pri frézovaní vzniká pomerne veľká trieska, a o niečo menej prachu ako pri rezaní. Je dobré, ak je zabezpečené odsávanie, pretože je tým znížené riziko vzniku chorôb dýchacích ciest a alergií.

Ďalším problémom je hluk, ktorého zdrojom je hlavne vírenie vzduchu okolo rotujúcich častí ale aj chvenie a prípadné rezonancie stabilných častí stroja. Hluk môže vyvolať poruchy sluchu krátkodobé alebo dlhodobé, ale aj poruchy psychyckého carakteru. Proti nadmernému vzniknutému hluku sa chránime používaním ochranných pracovných pomôcok, najlepšie schváleného typu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.