referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Magdaléna
Pondelok, 22. júla 2024
Dalekohľady
Dátum pridania: 08.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: rix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 662
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
Ďalekohľady

Ďalekohľad :

– optický prístroj poskytujúci zväčšený obraz vzdialených predmetov. Je to jeden z prístrojov, ktorý používa astronómia na skúmanie nebeských telies. Skladá sa z 2 častí – objektívu a okuláru. Obraz nebeského objektu vytvorený objektívom pozorujeme pomocou okuláru. Ďalekohľadom môžeme aj fotografovať, alebo obraz analyzovať pomocou elektronických prístrojov.
Poznáme dva základné typy ďalekohl'adov. Sú to tzv. refraktory (šošovkové d'alekohl'ady), v ktorých sa na koncentráciu a zaostrenie svetelných lúčov používajú šošovky, a tzv. reflektory (zrkadlové d'alekohl'ady), v ktorých sa používajú zrkadlá. Najsilnejšie sú zrkadlové ďalekohl'ady. História :

Jeden z prvých šošovkových ďaleko-hľadov vyrobil v r. 1608 dánsky výrobca okuliarov Hans Lippershey. O rok neskôr taliansky učenec Galilei postavil zdokonalený prístroj a pomocou neho pozoroval Mesiac, Venušu a Jupiter. V r. 1668 sir Isaac Newton skonštruoval prvý zrkadlový ďalekohľad. Newtonovo usporiadanie zrkadiel sa ešte aj dnes používa vo väčšine amatérskych ďalekohľadov. V rádioteleskopoch sa na zachy-lenie rádiových vĺn vysielaných hviezdami používajú veľké kovové parabolické plochy. Elektronické obvody premieňajú prichádzajúce signály na viditeľné zobrazenie, ktoré sa potom premieta na obrazovku ďalekohľadu.


Elektromagnetické spektrum :

Z elektromagnetického spektra ľudské oko dokáže vnímať len viditeľné svetlo. Na zaznamenávanie ostatných lúčov, ktoré nebeské telesá vyžarujú, sú potrebné špeciálne ďalekohľady : Rádiové vlny sa zachytávajú na zemskom povrchu pomocou rádioteleskopov. Ostatné žiarenia pohlcuje atmosféra, takže je potrebné príjimať tieto lúče mimo nej. Röntgenové, infračervené, ultrafialové a gama lúče zaznamenávajú pomocou družíc a sond, ktoré sa nachádzajú v kozmickom priestore.

Najväčšie Ďalekohľady :

Jeden z najväčších zrkadlových ďalekohľadov na svete sa nachádza na vrchu Semirodniki na Kaukaze, a jeho parabolické zrkadlá majú priemer 6 metrov. Najväčší zrkadlový ďalekohľad Keck 1 sa nachádza na Hav. Ostrovoch. Priemer jeho zrkadiel je 10 metrov. Tento teleskop je taký silný, že teoreticky hy mohol zachytiť svetlo sviečky vzdialenej 24 000 kilometrov.

Hubblov vesmírny teleskop je najväčší kozmický ďalekohľad, aký bol vypustený do kozmického priestoru. Na obežnej dráhe lieta okolo Zeme od roku 1990. Je to zrkadlový ďalekohľad, ktorý je diaľkovo ovládaný zo Zeme.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Ďalekohľady SOŠ 2.9560 1838 slov
Ďalekohlady SOŠ 2.9821 1751 slov
Ďalekohľady 2.9645 1018 slov
Ďalekohľady GYM 2.9402 659 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.