referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Svetozár
Pondelok, 16. mája 2022
Holografia a jej využitie
Dátum pridania: 14.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: robokrem
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 610
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 10m 30s
Pomalé čítanie: 15m 45s
 
Úvod


Holografia je jednou z pozoruhodných činov modernej vedy a technológie. Hologramy majú jedinečné vlastnosti zachovať si skutočný objem predmetov. Slovo holografia, pôvodom grécke slovo holos – celý a grapho – zápis, znamená v slovenčine celkový obrazový záznam. Holografia predstavuje v širšom zmysle slove fotografický proces, ktorý sa však úplne líši od bežnej fotografie. Fotocitlivý materiál registruje iba intenzitu svetla, kde pri holografii je nevyhnutným faktorom aj fáza svetelných vĺn, ktorá sa pri predmete rozptyľuje a nesie kompletné informácie o jeho trojrozmernej štruktúre. Hologram má jedinečné vlastnosti aj ako médium, ktoré mapuje realitu. Na rozdiel od bežnej fotografie, holografický obraz môže vytvoriť presnú kópiu originálneho obrazu. Taký obraz, aj keď sa naň pozrie z rôznych uhlov, stále vyzerá ako úžasná nezmenená skutočnosť. Predstavuje objekt s dimenziálnou presnosťou. Hologram tvorí všetko, čo ľudské oko bežne zachytí: veľkosť, tvar, textúru a relatívne umiestnenie. Žiaľ, až keď sa tohto dokonalého obrazu dotkneme zistíme, že ide o napodobeninu a nie o skutočný 3-D predmet. Hologramy predstavujú najlepší spôsob reprodukcie kvalitných replík používaných v múzeách a na výstavách, či ide o obrazy, ale aj úlomky sôch, archeologické nálezy a iné významné pred verejnosťou chránené originály. Rovnako tieto objemovo-priestorové obrazy poskytujú nové možnosti vo vývoji umenia, optického dizajnu, technologických postupov a iných. Tiež sa rozšírili v komercii a vo výrobe suvenírov a ornamentov.

Holografia predstavuje nový technicko-umelecký odbor, ktorý nachádza uplatnenie už skoro aj v každodennom živote. Je len otázkou času, kedy holografické produkty budú na trhu rozšírenejšie. Vývoj holografie

Prvým predstaviteľom holografie bol maďarský fyzik Dr. Dennis Gabor. V roku 1948, počas práce s elektrónovým mikroskopom na Imperial College v Londýne, objavil prvé náznaky hologramov. V roku 1971 mu za to bola udelená Nobelová cena za fyziku. Od roku 1960 vo výskume pokračovali Leith a Upatnieks na Michiganskej univerzite. Pomocou novoobjaveného lasera vytvorili prvé trojrozmerné hologramy a tým položili základy modernej holografii. V súčasnosti vo svete pracuje s holografiou množstvo grafických štúdií a iných spoločností. Vedci sa snažia zdokonaliť možnosti, ktoré holografia ponúka.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.