referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oto
Utorok, 5. decembra 2023
Sila, pohyb a gravitácia
Dátum pridania: 31.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Smajlik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 843
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Sila, pohyb a gravitácia

Sila ovplyvňuje pohyb predmetu. Ak je v pokoji, sila ho uvedie do pohybu. Ak sa predmet pohybuje, sila môže zmeniť jeho rýchlosť alebo smer. Slovo sila sa používa v bežnej reči. Ak dvere otvárate alebo zatvárate, v oboch prípadoch – či už tlačíte alebo ťaháte – pôsobíte silou.
Sila teda mení rýchlosť predmetu (v danom smere). Keď sa lopta kotúľa po zemi, má určitú rýchlosť, ale keď do nej kopnete, jej rýchlosť sa zvýši. Zvýšenie rýchlosti sa nazýva zrýchlenie, zníženie rýchlosti zase spomalenie.
Keď má predmet stále rovnakú rýchlosť – teda jeho pohyb sa ani nezrýchľuje ani nespomaľuje, a ani nemení smer – koná takzvaný zotrvačný pohyb. To sa však stáva zriedkakedy, pretože pohyb objektov sa zvyčajne spomaľuje – buď do niečo narazia, dostanú sa do kontaktu so zemou, alebo ich odfúkne vietor. Sila pôsobiaceho vetra sa nazýva odpor a vzájomný kontakt dvoch predmetov zasa vyvoláva trenie. Oboje pôsobí proti pohybu a spomaľuje pohyb predmetov.
Keď chcete dvere otvoriť, alebo zatvoriť, musíte vynaložiť silu. Niekedy však nemáte dosť sily, aby ste predmet uviedli do pohybu. Preto ľudia vynašli stroje, ako je páka alebo kladka, aby znásobili svoje sily. Ľudia sa naučili ovládať elektrinu alebo magnetizmus, aby boli užitočné pre ľudstvo. Iná prírodná sila – gravitácia – všetko priťahuje k zemi.
Väčšinu zákonov týkajúcich sa sily a pohybu objavil v 60. rokoch 17. storočia anglický učenec Isaac Newton. Na jeho počesť sa dnes sila meria v newtonoch (N). Jeden newton je zruba sila, ktorá pôsobí na vašu dlaň, keď v nej držíte veľký pomaranč.
Ľudia na kolotoči sa pohybujú do kruhu v dôsledku pôsobenia dvoch protikladných síl – odstredivej, ktorá ich ťahá von a dostredivej, ktorá ich ťahá do stredu.
Vždy, keď na určitý predmet pôsobí nejaká sila, vzniká ďalšia sila, nazývaná sila reakcie, pôsobiaca opačným smerom. Kajakár veslujúci na vode sa pohybuje dopredu práve pôsobením akcie a reakcie. Jeho veslo tlačí vodu dozadu – to je akcia, zatiaľ čo reakcia je sila, ktorou voda pôsobí na veslo – tá ženie kajak po hladine dopredu.
Od hmotnosti nejakého predmetu závisí, ako rýchlo sa bude pohybovať a ako dlho potrvá, kým zastane.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Všeobecná encyklopédia pre mladých
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.