referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Streda, 6. decembra 2023
Geotermická a nukleárna energia
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tomas
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 283
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Geotermická energia
Geotermická energia sa získava z tepelnej energie v zemskej kôre.V súčasnosti sa väčšina geotemických energie získava v oblastiach s aktívnou sopečnou činnosťou,ako je Island a Nový Zéland.Asi 20 krajín využíva geotermickú energiu na vykurovanie alebo na výrobu elektriny.

Energia vĺn
Energia vĺn sa stále skúma a vyvíja.Postavolo sa niekoľko pokusných generátorov.Niektoré sú na morskom pobreží,iné sú určené pre hlboké more,kde sa energia obsiahnutá v jednom metri vlny môže rovnať zdraju energie napájajúcemu 50 elektrických piecok.

Bioenergia
Energia z biomasy sa získava z organických látok,ako je drevo a poľnohospodársky odpad.Elektrárne na bioenergiu sa stavajú v mnohých krajinách.

Fakty o energii
Ř Sledovanie farebnej televízie predstavuje 20 % spotreby energie priemerného britského občana.
Ř V celosvetovom meradle predstavuje osvetlenie asi 17 % spotreby energie.
Ř Priemerný človek v civilizovanej krajine spotrebúva 10-násobne viac energie ročne ako priemerný človek v Indii.Krajiny s najväčšou spotrebou energieTáto tabuľka zahrňuje iba komerčné palivá(ropa,uhlie,plyn atď.).Palivá ako drevo a živočíšny odpad tu nie sú zahrnuté ,pretože údaje o ich energetickej spotrebe nie sú vierohodné.
Krajina Podiel na svetovej spotrebe v %
USA 24,6
SNŠ 16,8
Čína 8,4
Japonsko 5,4
Nemecko 4,3
Stredná Európa 4,2
Kanada 3
Francúzsko 2,6


Nukleárna energia
Nukleárna(jadrová)energia sa získava na základe štiepenia atómov uránu a plutóna.Na svete existuje asi 350 jadrových elektrární a tieto dodávajú viac ako 5% svetovej energie.Jadrové elektrárne neprodukujú škodlivé plyny a nepripievajú ku globálnemu otepľovaniu,ale vážnym rizikom sú nehody a likvidácia palivových tyčí.

Riziká jadrovej enrgie
Jadrový odpad si udržuje svoju nebezpečnú radioaktivitu ešte celé tisícročia a jeho skládky musia byť hlboko pod zemou alebo v mori.Poruchy jadrových elektrární,ako napr.havária v Černobyle(Ukrajina)roku 1986 ,môžu státisíce ľudí vystaviť nebezpačenstvu ožiarenia a kontaminovať milióny štvorcových kilometrov pôdy.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.