Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Zbrane hromadného ničenia

Obsah1. Biologické zbrane 3

2. Chemické zbrane 4

3. Jadrové zbrane 4
3.1 Blíži sa apokalypsa? 4
Je takmer nemožné povedať, ktorá zbraň hromadného ničenia je najhrozivejšia. Jadrové zbrane sú rozhodne najsilnejšie, ale je ťažké získať príslušný materiál a výroba bomby je ťažká a finančne náročná. Oveľa jednoduchšie je vyrobiť „špinavú bombu“ -výbušninu obalenú rádioaktívnym materiálom-, ktorá však málokedy spôsobí rozsiahle škody na životoch. Väčšina chemických zbraní je založená na jednoduchej technologií, ale ak majú byť účinné musia pôsobiť vo veľkom množstve. Biologické látky sú smrteľnejšie ako chemické a je možno ľahšie ich získať, ale nieje ľahké premeniť v zbrane.

1. Biologické zbrane


Biologická zbraň zahŕňa biologický prostriedok napadnutia, biologickú muníciu, prostriedok dopravy na cieľ.
Väčšina biologických zbraní je vyrábaná v Rusku a Číne, pričom program vývoja prebieha aj v Egypte, Líbií a Sudáne.
Prvé použitie biologických zbraní bolo v 14.storočí, kedy Tatári katapultovali do okupovaného Kryma mŕtvoly ľudí, ktorí zomreli na mor. V roku 1935 boli vyvíjané biologické zbrane Japonskom. Na ich vývoji pracovalo 3000 špecialistov. Na zistenie účinkov použili asi 4000 zajatcov.
Medzi najnebezpečnejšie biologické zbrane patrí snet a antrax.Aj keď väčšina choroboplodných zárodkov necháva hostiteľov na žive tak dlho, aby sa mohli rozšíriť, baktérie antraxu zabíjajú rýchlo a potom sa premenia na spóry, ktoré môžu zostať desiatky rokov v kľudnom stave. Spóry sneti sú najnebezpečnejšie pri vdýchnutí: usadia sa v pľúcach, opustia pokojové štádium, množia sa a uvoľňujú smrtiace toxíny.Vplyv biologických zbraní na ľudské telo

Látka a typ Príznaky Liečba
snet, antrax (baktérie) horúčka, kašeľ, únava, problémy s dýchaním, konečný šok antibiotiká, podporná liečba
mor (baktérie) vysoká horúčka, zimnica, zlyhanie dýchania, obehový kolaps rovnaká ako v prvom prípade
botulin (toxín) slabosť, sucho v ústach, zvracanie, problémy s hovorením intenzívna lekárska starostlivosť, dýchací prístroj, včas pomôže aj protijed
2. Chemické zbrane

Najväčšia potvrdená prítomnosť chemických zbraní je v Rusku, USA, Indii, Egypte a Sudáne. Program vývoja prebieha v Líbii, Číne, Iraku a Iráne.

Irak prvý krát použil jedovatý bojový plyn proti Iránu a Kurdom a od roku 1998 uskutočňuje rozsiahle chemické a biologické poznatky bez kontroly. Irán po chemických útokoch zo strany Iraku v 80. rokoch začal vyvíjať chemické a biologické zbrane a s ruskou pomocou buduje jadrovú elektráreň.
Väčšina chemických zbraní je bezfarebná až jantárovo hnedá tekutina bez zápachu alebo vône horkých mandlí. Najčastejší kontakt je s pokožkou alebo vdýchnutím, pričom smrteľná dávka je rozdielna a pôsobí okamžite. Po nakazení treba presunúť obeť zo zamorenej oblasti, odstrániť šaty, umyť pokožku mydlovým roztokom, udržiavať dýchanie a krvný obeh, vyhľadať protilátku a zaistiť lekársku starostlivosť. Pri niektorých chemických zbraniach však neexistuje žiadna účinná protilátka.


Účinok chemických zbraní na organizmus

Látka a typ Smrteľná dávka (mg) Účinky
tabun (nervová látka) vdýchnutie: 400 mgpokožkou: 1,000 mg stiahnutý hrudník, strata kontroly nad telesnými funkciami
sarin (nervová látka) vdýchnutie: 70 mgpokožkou: 1700 mg ako v predchádzajúcom prípade
kyanovodík (krvná látka) vdýchnutie: 2000 mg zmätenie, závrate, zrýchlené dýchanie a tep
fogen (dusiaca otravná látka) vdýchnutie: 3200 mg podráždenie očí a dýchacích ciest, dusenie


3.Jadrové zbrane


Prítomnosť jadrových zbraní vo svete je skoro rovnaká ako u chemických zbraní.Ich počet je však obmedzení na africkom kontinente, kde sa „netešia“ veľkej obľube.
Americké a ruské zásoby sú omnoho menšie ako v dobách studenej vojny a nedávno
podpísané zmluvy zaväzujú zmluvné strany k ich znižovaniu.

3.1 Blíži sa apokalypsa? India Pakistán

Najnebezpečnejšie miesto na Zemi.To je to, čo na politickú situáciu a extrémne prírodné podmienky vidia mnohí diplomati a vojenskí odborníci pri pohľade na Indický polootrov.
Obidva susedné štáty, India a Pakistán, znepriatelené od chvíle , kedy v roku 1947 vznikli rozdelením Britskej Indie, zhromaždili tisíce vojakov v himalájskej oblasti Kašmíru.India sa odmieta vzdať svojho jediného štátu, kde väčšinu obyvateľstva tvoria moslimovia.Vedie ju k tomu predovšetkým potreba zabezpečiť svoju severnú hranicu.Prevažne moslimský Pakistán naproti tomu trvá na tom, že Kašmír má právo rozhodnúť sa, či chce byť súčasťou Indie alebo nie.
Ak by medzi obidvoma štátmi vypukla pozemná vojna, významnú rolu by v jej načasovaní, dl´žke i v počte možných obetí zohrali prírodné a klimatické podmienky.Impulzom k totálnemu vojnovému konfliktu by mohol byť útok indických jednotiek proti pakistánskym teroristom, vedení cez hranice. „Hrozba jadrovej vojny“.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk