referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Newtonove pohybové zákony
Dátum pridania: 23.02.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Smajlik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 608
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Newtonove pohybové zákony
Newtonove pohybové zákony vyjadrujú vzťahy medzi zrýchlením telesa a naň pôsobiacimi silami. Sila je niečo, čo spôsobuje zmenu rýchlosti objektu.
Prvý Newtonov zákon hovorí, že teleso zotrváva v pokoji alebo v rovnomernom priamočiarom pohybe, dokiaľ naň nepôsobí iná vonkajšia sila. Všimnite si, že ide o pôsobenie vonkajších síl. Vo všeobecnosti teleso samo na seba nepôsobí. Schopnosť, či vlastnosť telesa zotrvať v pokoji alebo v rovnomernom priamočiarom pohybe pri zachovaní konštantnej rýchlosti sa nazýva zotrvačnosť (inercia). Zotrvačnosť je úmerná hmotnosti, teda množstvu hmoty obsiahnutej v telese.
Druhý Newtonov zákon hovorí, že výsledná sila pôsobiaca na teleso je priamo úmerná zrýchleniu, ktoré spôsobila.
Hmotnosť telesa sa veľmi často zamieňa s tiažou. Hmotnosť je množstvo látky v telese, naproti tomu tiaž je gravitačná sila pôsobiaca na teleso, ktorá závisí od polohy na zemskom povrchu. Jednotkou tiaže je jeden newton. Z toho vyplýva, že teleso bude mať rovnakú hmotnosť, či je na Mesiaci, alebo na Zemi, ale jeho tiaž ne Mesiaci bude asi 6-krát menšia ako na Zemi, pretože gravitačná sila na Mesiaci je približne 6-krát menšia ako na Zemi. Ak sa odvážime na úpätí kopca a potom na vrchole, hore budeme vážiť menej, pretože gravitačná sila je tam slabšia, čo je výsledok vzdialenosti od stredu Zeme. Samozrejme, vzhľadom na rozmery Zeme sme sa vzdialili o tak malú vzdialenosť, že zmena tiaže je prakticky nemerateľná.
Vo svojom druhom zákone Newton hovorí, že sila pôsobiaca na teleso sa rovná hodnote zmeny "vyjadrenej v množstve pohybu", ktorú nazývame hybnosť. Hybnosť je definovaná ako súčin hmotnosti a rýchlosti.
Tretí Newtonov zákon hovorí, že nijaká sila nemôže existovať izolovane, vždy je i "zrkadlová sila". Newtonovými slovami: "Každá akcia vyvoláva rovnako veľkú reakciu opačného smeru." To znamená, že ktorékoľvek dve telesá pôsobia na seba gravitačnou príťažlivosťou. Zem priťahuje k lopte taká istá sila, aká priťahuje loptu k Zemi, no pretože je obrovský rozdiel v ich veľkosti, výsledkom je zrýchlený pád lopty.
Zákon zachovania hybnosti vyplýva z tretieho Newtonovho zákona. Celková hybnosť dvoch navzájom pôsobiacich telies pred zrážkou sa rovná celkovej hybnosti po nej. Výslednica všetkých zložiek hybnosti pred a po akcii je vždy rovnaká. Druhý Newtonov zákon nebude platiť v prípade zrýchlenia alebo v neizolovanej sústave, pretože tu pôsobia aj iné sily. Napr.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Newtonove pohybové zákony 2.9575 786 slov
Newtonove pohybové zákony 2.9603 174 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.