referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfréd
Streda, 19. júna 2024
Théveninová poučka
Dátum pridania: 23.02.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bagros
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 492
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Zadanie: 1. Vypočítajte a meraním overte nezaťažený a zaťažený delič napätia
2. Na danom deliči napätia uplatnite Théveninovu poučku a výpočty overte meraním.

Rozbor úlohy: Théveninova poučka( tiež Helmholtzova veta) umožňuje prostredníctvom náhradného napäťového zdroja vypočítať jednoduchým spôsobom prúd v jednej vetve obvodu. Princíp metódy. Vetvu, v ktorej chceme vypočítať prúd, vyčleníme z obvodu. Zvyšujúcu časť obvodu považujeme za náhradný zdroj s určitým náhradným vnútorným odporom. Postup pochopíme podľa obr. I. Zložený aktívny jednobran I. predstavuje sieť ľubovoľne spojených jednoduchých pasívnych a aktívnych jednobranov, teda zdrojov a spotrebičov. Zložený aktívny jednobran I.- a. nahradíme ekvivalentným jednoduchým jednobranom. Náhradný jednobran je napäťový zdroj(obr. I.- b.) s vnútorným napätím Uv a vnútorným odporom Rv. Inak môžeme vyjadriť: zložitý obvod I premeníme na jednoduchý zdroj, na ktorý pripojíme vonkajšie zaťaženie R. Neznámy prúd I vypočítame podľa vzťahu:

I = Uv
R + Rv
Parametre náhradného zdroja Uv a Rv určíme z pôvodného obvodu jednobranu výpočtom, ak poznáme schému zapojenia. Pri neznámom zapojení určíme Uv a Rv meraním. Vnútorné napätie odmeriame vhodným voltmetrom( s veľmi veľkým vnútorným odporom). Je to vlastne napätie naprázdno U0 na svorkách A, B. Aby sme mohli určiť vnútorný odpor Rv, musíme poznať prúd nakrátko jednobranu I.- a. Na svorky A, B priamo pripojíme vhodný ampérmeter( s veľmi malým vnútorným odporom) a odmeriame prúd Ik. Vnútorný odpor určíme podľa vzťahu:
Rv = U0 / Ik
Théveninova poučka: Ak v lineárnej sieti pôsobí jediný zdroj, možno prúd I tečúci spotrebičom R vyjadriť ako prúd vyvolaný zdrojom s vnútorným napätím Uv a vnútorným odporom Rv, pričom skutočný zdroj je nahradený len svojím vnútorným odporom.Schémy zapojenia:Postup pri meraní: Ako prvým sme začali tým, že sme si zostavili obvod podľa schémy č.1. Do obvodu sme zapojili dva odpory s rovnakými ómickými hodnotami 330Ω. Na druhom odpore sme napojili voltmeter a odmerali sme jeho hodnotu napätia. Potom sme si zostavili obvod č.2 v ktorom nám pribudol jeden ampérmeter a odpor s hodnotou 110Ω. Potom sme opäť odmerali hodnotu napätia medzi ampérmetrom odporom dva.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.