referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Piatok, 1. decembra 2023
Výskum kozmu
Dátum pridania: 19.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matrix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 207
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 7m 20s
Pomalé čítanie: 11m 0s
 
ČLOVEK SKÚMA VESMÍR

Či sa mladí rojkovia neotáčali na nočnú oblohu a nepredstavovali si, že cestujú k tým vzdialeným blíkajúcim hviezdam? Je to ľudský osud, napísal ruský raketový vedec Konstantin Ciolkovskij (1857-1935), ,,položiť nohu na pôdu asteroidu, nabrať rukou horninu z Mesiaca..." Ciolovskij urobil viac, a neostal iba pri snoch. Jeho nové myšlienky obsahovali aj návrh, že rakety by mali mať stupne tak, aby mohla palivova nádrž po spotrebovaní paliva odvrhnutá preč - čo je pri súčasných kozmických letoch nevyhnutné.
Hoci sny o hviezdach nútili vedcov zaoberať sa amatérsky raketovou technikou, najviac vedu dopredu posunula vojna a politika. Počas 2. svetovej vojny obe strany súťažili vo vývoji rakiet, ktoré by mohli prepravovať zbrane. Neskôr sa USA a ZSSR dostali do niečoho, čo sa nazývalo ,,kozmické preteky", keď sa obe mocnosti usilovali dosiahnuť najvyšší cieľ: kozmos. V roku 1957 to boli Sovieti, ktorí prví dostali objekt do lozmu, keď vypustili umelú družicu Sputnik 1 - jeho meno znamená v ruštine spoločník. Intenzívne súťaženie urýchlilo tempo pokroku. Už o 12 rokov neskôr sa dvaja Američania prechádzali - alebo presnejšie, poskakovali! - po Mesiaci. Človek začal výskum vesmíru.
Ľudia dlho snívali o lietaní vo vzduchu a o cestách k hviezdam. Leonardo da Vinci (1452-1519), slávny taliansky renesančný maliar a vynálezca, bol jedným z takýchto rojkov. Skúmal let vtákov a 25 rokov pracoval na vývoji stroja, pomocou ktorého by ľudia lietali ako vtáci. Ale ani génius ako Leonardo da Vinci to nedokázal. Neskôr sa inžinieri viac sústredili na vynález z Leonardovho zápisníka. Obrovská vrtuľa podobná skrutke, nazývaná špirálová skrutka, pracuje na tom istom princípeako súčasná helikoptéra. Dnešných čitateľov jeho poznámok prekvapuje aj skutočnosť, že Leonardo píše všetko obrátene! Slová na strane nasledujú sprava doľava a písmená sú obrátené.

Začiatok kozmického veku:

Malá, ale ťažká prvá umelá družica, Sputnik 1, mala priemer sotva 59 cm, ale hmotnosť 83 kg. Na takého malého ,,cvrčka" to vyvolalo pomerne silný rozruch pri zrode kozmickej súťaže medzi USA a jeho rivalom Sovietským zväzom, ktorá nakoniec doviedla ľudí do kozmu a k mnohým technológiam kozmického veku používaným na Zemi v súčastnosti. Kde je Sputnik dnes? Pristál na hladine oceánu a potopil sa tri mesiace potom, čo sa zapísal do histórie.
Sovietsky kozmonaut Jurij Gagarin bol prvý muž - a prvý človek - ktorá sa dostal do vesmíru.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Vesmír
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.