referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Václav
Streda, 28. septembra 2022
Hviezdy svernej oblohy
Dátum pridania: 01.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Fitera
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 341
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Hviezdy severnej oblohy
Všetky hviezdy sú veľmi vzdialené. Ale zo Zeme to vyzerá, akoby boli prilepené na vnútornú stranu gule všetky v rovnakej vzdialenosti a usporiadané do skupín a obrazcov – súhvezdí.
Každá kultúra mala svoje vlastné súhvezdia a mnohé z tých, ktoré poznáme dnes, poznali Babylónčania a Gréci pred viac ako 2 500 rokmi. Naši predkovia sa spoliehali na hviezdy pri určovaní času; hviezdy vychádzajú a zapadajú, pretože Zem sa otáča. Využívali hviezdy pri navigácii – Polárka leží takmer presne nad severným zemským pólom. Súhvezdia slúžili dokonca ako kalendár – v dôsledku obehu Zeme okolo Slnka vidíme zo Zeme, z mesiaca na mesiac rôzne obrazce. Súhvezdia nie sú reálne zoskupenie hviezd – v priestore vôbec nesúvisia – sú však výbornou pomôckou pri hľadaní a identifikovaní najrozmanitejších nebeských objektov a hviezd.

Pozorovanie hviezd :
Ak žijeme na severe od rovníka najvhodnejšie je pozorovať hviezdy v zime. Jagavé súhvezdie Orióna vtedy vychádza vysoko nad obzor a možno ho použiť na orientáciu pri hľadaní iných zimných súhvezdí.
Orión
Jedno z najvýraznejších súhvezdí na zimnej oblohe je Orión. V gréckych bájach to bol lovec, ktorý sa rád chvastal. V spojitosti s ním existuje veľa legiend. Jedna z nich hovorí, že bohovia boli unavení Oriónovým chvastúnstvom a poslali škorpióna, aby ho zabil uhryznutím do lakťa. Potom sa však nad ním zľutovali a umiestnili ho na oblohu na večnosť, pričom dali škorpióna do bezpečnej vzdialenosti na druhú stranu oblohy. V súhvezdí Orión je veľa jagavých hviezd. Zvlášť nápadný je do krvavočervena sfarbený Betelgeuze a modrobiely Rigel. V Orióne sa nachádza aj známa Veľká hmlovina viditeľná i voľným okom. Je to obrovský mrak plynu, v ktorom sa aj teraz rodia hviezdy.
Veľký voz(Veľká medvedica)
Podľa gréckej legendy žiarlivá bohyňa Héra premenila krásnu princeznú Callisto na Veľkú medvedicu. Ju i jej syna Arkasa( Malý medveď) umiestnil Zeus na oblohu naveky za to, že ich postihol krutý a nespravodlivý osud. Sedem ,,stredných`` hviezd súhvezdia tvorí známy Veľký voz – užitočnú pomôcku pri navigácii. Asi šesťnásobné predĺženie spojnice jeho dvoch posledných hviezd( Merak a Dubhe) nás dovedie k Polárke, ktorá teraz označuje skoro presne miesto severného svetového pólu.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.