referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ambróz
Streda, 7. decembra 2022
Hviezdy južnej oblohy
Dátum pridania: 01.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Fitera
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 299
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Prví Európania, ktorí pozorovali hviezdy južne od rovníka, boli rôzni bádatelia a cestovatelia 17. a 18. storočia. Svoju pečať na južnej oblohe zanechali v menách, ktoré im boli blízke, ako napríklad Pictor( maliar), Antlia( výveva) a Indus( Indián). Dali ich súhvezdiam, ktoré nikdy nevidíme na severnej oblohe. Južná obloha nemá výraznú hviezdu pri póle, ktorá by pomohla pri navigácii, ale jej obloha je nepopierateľne úchvatnejšia. Z južnej časti zemegule vidíme do stredu našej Galaxie, kde sú najhustejšie zoskupenie jasných hviezd. Možno tu zhliadnuť i bez ďalekohľadu dve k nám najbližšie galaxie, Veľký a Malý Magellanov mrak.

Čiary na oblohe:
Aj astronómovia používajú fiktívne čiary, podobné zemepisným šírkam a dĺžkam. Môžu podľa nich určovať polohy nebeských objektov. Svetový rovník je priemet zemského rovníka na oblohu. Prvá súradnica – deklinácia – je potom nebeským analógom zemepisnej šírky. Určuje uhlovú vzdialenosť telesa severne a južne od svetového rovníka. Rektascenzia je zas obdoba zemepisnej dĺžky. Obyčajne ju ale nemeriame v stupňoch, ale používame 24-,,hodinové“ delenie pozdĺž svetového rovníka. Ekliptika je rovina, v ktorej obieha Zem okolo Slnka. Rozumie sa ňou aj najväčšia kružnica na nebeskej sfére, v ktorej ju táto rovina pretína. Škorpión
Je jedným z mála súhvezdí, ktorého podoba ako-tak súhlasí s vlastným názvom. Škorpión bol tvor, ktorý uhryzol hrdinu gréckych bájí Orióna. Nádherná červená hviezda Antares, ,,súper Marsu“, predstavuje ,, srdce“ Škorpióna. Antares je 300-krát väčší ako naše Slnko. Je taký obrovský, že nemôže udržať v stabilite svoje vonkajšie vrstvy. Svoju jasnosť mení podľa toho, ako sa rozpína a zmršťuje.
Centaurus a Južný kríž
V nohe napoly muža napoly koňa – Centaura – sa nachádza najbližší trojnásobný hviezdny systém na oblohe – Alfa Centauri – vzdialený od nás 4,3 svetelných rokov. Omega Centauri je jednou z dvoch najjasnejších guľových hviezdokôp oblohy a vidieť ju dobre i voľným okom ako hmlistú škvrnku. Pod Centaurom je päť hviezd tvoriacich krásne súhvezdie Južného kríža.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.