referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Paulína
Sobota, 22. júna 2024
Miestna skupina galaxií
Dátum pridania: 03.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Fitera
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 325
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Galaxie sú, podobne ako hviezdy, veľmi ,,spoločenské“ objekty. Väčšina z nich vytvára gravitačne viazané skupiny alebo kopy. Niektoré kopy sú obrovské: kopy nazývané Virgo alebo Coma sú napr. zoskupeniami tisícok galaxií a zaberajú oblasť s priemerom až 20 miliónov svetelných rokov! Sú však aj malé skupiny galaxií a k jednej z nich patrí aj naša Galaxia. Tento zhluk 30 galaxií sa nazýva Miestna skupina galaxií. Roztrúsené sú v oblasti s priemerom skoro 5 miliónov svetelných rokov. Jej najdôležitejšími členmi sú Mliečna cesta, Veľká hmlovina v Androméde a Veľká hmlovina v Trojuholníku ( M33). Miestna skupina je iba jednou z tisícok kôp galaxií, ktoré astronómovia objavili. Kopy vytvárajú vyššie systémy – superkopy galaxií. Sú to najväčšie štruktúry hmoty vo vesmíre s rozmermi do stoviek miliónov svetelných rokov. Naša Miestna skupina patrí do Miestnej superkopy galaxií, niekedy nazývanej aj Miestna supergalaxia.
Naše miesto vo vesmíre
Miestna skupina galaxií obsahuje asi 30 objektov: pravdepodobne 3 špirálové, 13 nepravidelných a 15 eliptických galaxií. Všetky tieto galaxie majú tendenciu vytvárať podsystémy okolo dvoch najväčších galaxií – Veľkej hmloviny v Androméde a našej Mliečnej cesty. Podskupina Andromédy viaže gravitáciou na seba špirálovú galaxiu M33 strednej veľkosti, ako aj jej eliptických trpasličích sprievodcov galaxie NGC205 a M32. Mliečna cesta je zas obklopená Veľkým a Malým Magellanovým mrakom a niekoľkými trpasličími eliptickými galaxiami. Ostatné trpasličie galaxie, hlavne nepravidelné, ako IC 10 a Leo A, sú už roztrúsené oveľa ďalej. V Miestnej skupine galaxií sa typ trpasličích galaxií vyskytuje najčastejšie. Sú relatívne maličké, obsahujú len niekoľko miliónov hviezd, ale pravdepodobne sú to najbežnejšie galaxie vo vesmíre. Vidíme však iba niektoré z nášho najbližšieho okolia. Najvzdialenejšie predstavujú už príliš slabučké objekty aj pre najvýkonnejšie ďalekohľady.

Veľká hmlovina v Androméde
Galaxia v Androméde vo vzdialenosti 2 ¼ miliónov svetelných rokov je najvzdialenejším objektom viditeľným ešte voľným okom. Je to najväčšia galaxia v Miestnej skupine galaxií a so 400 miliardami hviezd je pravdepodobne aj jednou z najväčších známych špirálových galaxií. Aj keď je väčšia, je zrejme veľmi podobná Mliečnej ceste. Žiaľ, vidíme ju takmer zboku, čo sťažuje astronómom skúmať jej štruktúru.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.