referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Pondelok, 26. septembra 2022
Mikrofóny
Dátum pridania: 29.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: aklunaj
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 736
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Mikrofón je elektroakustické zariadenie, ktoré premieňa akustický signál (zvuk) na elektrický signál. Používame ho v mnohých oblastiach a stáva sa súčasťou každodenného života. Podľa spôsobu premeny zvukovej energie mikrofóny rozdeľujeme do štyroch základných skupín : UHLÍKOVÉ, ELEKTRODYNAMICKÉ (cievkové), KONDENZÁTOROVÉ a KRYŠTÁLOVÉ (piezoelektrické).
Zvukové vlny, ktoré vníma naše ucho ako zvuk sú vyvolané zmenami tlaku vzduchu. A práve tieto zmeny tlaku vzduchu mikrofón premieňa na striedavý prúd alebo na jednosmerný prúd so striedavou zložkou, ktorý sa mení v rytme zvukových vĺn. (pozn. preto mikrofón vo vákuu nefunguje (rozruch sa nemá čím prenášať))

Jedným z najjednoduchších mikrofónov je MIKROFÓN UHLÍKOVÝ, používaný v klasických telefónnych prístrojoch.
Vrstva uhlíkových zrniek je na jednej strane uzavretá pružnou kovovou membránou a na protiľahlej strane zvlnenou, buď kovovou alebo uhlíkovou, doštičkou. Ak dopadajú zvukové vlny na membránu, membrána sa rozkmitá a zrnká uhlíka sa viac alebo menej stláčajú. Meniacim sa tlakom sa mení i elektrický odpor uhlíkovej vrstvy, jednosmerný prúd sa premení na modulovaný prúd a v transformátore sa tento prúd premení na modulovaný striedavý prúd s nízkou frekvenciou, tj. jednosmerný prúd sa v transformátore oddelí od striedavého prúdu a zostane iba akoby modulovaný prúd.
Uhlíkové mikrofóny sú síce veľmi citlivé, ale pomerne značne zvuk skresľujú a majú šum, (pretože ->) Pracujú vo frekvenčnom rozsahu od 300 do 3000 Hz.

Oveľa dokonalejším je MIKROFÓN ELKTRODYNAMICKÝ (cievkový), ktorý sa používa pri snímaní všetkých druhov reči, hudobných nástrojov a spevu. Najčastejšie je využívaný hudobnými skupinami, moderátormi, atď. Hlavnou súčasťou elektrodynamického mikrofónu je cievka, ktorá sa voľne pohybuje v úzkej vzduchovej medzere medzi pólmi permanentného magnetu. Ak dopadajú zvukové vlny na membránu, ktorá je pevne spojená s cievkou, membrána sa rozochveje, cievka sa začne pohybovať v magnetickom poli magnetu a v jej vynutí sa indukuje modulovaný prúd. Cievkové mikrofóny majú dobré smerové vlastnosti a priaznivý kmitočtový priebeh cca od 20 Hz do 20000 Hz.

Ďalším typom sú MIKROFÓNY KONDENZÁTOROVÉ, používané napr. v mobilných telefónoch, diktafónoch, prenosných magnetofónoch, pretože sú nenáročné na spotrebu energie.
Kondenzátorový mikrofón pozostáva z pevnej kovovej elektródy a veľmi tenkej membrány, vyhotovenej z nehrdzavejúcej ocele.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: technická dokumentácia TESLA Valašské Meziříčí;, Opava Zdeněk, Elektřina kolem nás; Albatros, 1985;, Telekomunikačná technika - prednášky; SPŠE Zochova 9;
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.