referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tadeáš
Piatok, 25. júna 2021
Odpad. Kam s ním?
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: neuvedeny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 241
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Táto otázka trápi v dnešnej dobe nejedného ekológa. Skladovanie či znovu využitie niektorých odpadových surovín je veľmi dôležitá problematika dneška. Tento problém je starý ako ľudstvo samo. Len množstvo a rozmanitosť odpadov v našej spotrebnej spoločnosti sa zväčšili. Takže kam s odpadom?

Túto problematiku rieši v Bratislave Vyhláška hlavného mesta Bratislavy o nakladaním s domovým odpadom. Zaujímavý je obsah článku 2, ktorý stanovuje kam čo patrí. Základom všetkého je, že odpad sa ukladá len do kontajnerov, nie vedľa nich. Špeciálnou zložkou je zvláštny odpad, napríklad zemina, stavebný odpad, kamene, tehly, uhynuté zvieratá a ďalšie, na ktorý je nutné objednať špeciálny odvoz.

Toto však k úspešnej likvidácii odpadov nestačí lieky, akumulátory, žiarovky a ďalšie veci, ktoré môžu mať nebezpečné vlastnosti, do kontajnera nepatria. V niektorých častiach Bratislavy sa zavádza tak zvaný separovaný systém odpadu. Jeho cieľom je zmenšiť objem odpadu, ktorý inak končí na skládke alebo v spaľovni, a navrátiť niektoré suroviny opäť do výroby. Nie vždy je to lacné. Vynaložené prostriedky na zaistenie zberu a spracovanie nie sú malé. Pre úspešnosť týchto aktivít je však okrem financií nutná i určitá informovanosť a hlavne zodpovednosť každého z nás.

V tejto dobe nájdete už v niektorých častiach Prahy okrem obyčajných kontajnerov i kontajnery na zber starého papiera, tak zvané “zvony“. Dvakrát do roka sa rozmiestňujú kontajnery na veľkorozmerný odpad. Konajú sa tiež odvody kovového materiálu priamo z nehnuteľností. V niektorých častiach Bratislavy bola zavedená frekvencia odvodu odpadu trikrát týždenne, aby nedochádzalo k preplneniu kontajnerov.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.