referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Branislava
Sobota, 14. decembra 2019
Národný park Veľká Fatra
Dátum pridania: 30.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: wydlakdb
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 580
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Medzi Nízkymi Tatrami a Malou Fatrou sa rozprestiera takmer ľudoprázdny kraj rozsiahlych lesov, holí a skalnatých vrcholov. Ľudia sa dokázali usadiť len na jeho okrajoch. Krása a nedotknutosť tejto prírody však viedla k tomu, že 6. marca 2002 bolo územie vyhlásené za Národný park Veľká Fatra.
Ešte v 16. storočí sem prišli Valasi a hoci tu horské lúky nad hranicou lesa už boli, pastieri ich zväčšili a premenili tak lesnatý kraj na kraj holí. Nezabudnuteľný pohľad sa naskytá najmä v okolí Ostredku a Ploskej, kde sa vo vetre vlní vysoká tráva a spolu s množstvom pestrofarebných kvetov, hlavne veternice narcisokvetej.
Veľká Fatra s rozlohou 40 371 ha je krajinou mnohých kontrastov. Na jej západnom okraji, v Turčianskej kotline, leží dedinka Blatnica. Tečie cez ňu nenápadný potok. Vyberme sa proti jeho prúdu smerom do hôr. Po čase si môžeme všimnúť, že široká dolina potoka sa pomaly začína zužovať a na svahoch vystupujú stále väčšie skalné bralá. Vstupujeme do nádherného kaňona známeho ako Gaderská dolina. Pri potoku si môžeme všimnúť stopy vydry riečnej, ktorej sa tu veľmi dobre darí. Nad tým všetkým sa majestátne vypína vrch Tlstá.
Ešte na začiatku druhohôr ležalo územie Veľkej Fatry na dne mora. Za niekoľko miliónov rokov sa však z neho zdvihlo a vrásnením vznikla súčasná podoba týchto hôr. Veľká Fatra patrí medzi tzv. jadrové pohoria. Sú to pohoria, ktoré majú jadro tvorené hlavne žulou a jej podobnými horninami. Jadro sa nachádza v centrálnej časti pohoria a okolo neho môžeme nájsť obal. Ten je tvorený hlavne vápencami a dolomitmi, ktoré často vytvárajú veľmi zaujímavé skalné útvary. Jedným z takýchto impozantných skalných útvarov je vrch Čierny kameň, ktorý sa vo výške 1479 m n. m. čnie nad obcou Liptovské Revúce. Je to vlastne zvyšok mohutnej kryhy zemskej kôry, ktorá sa nasunula na mladšie a menej odolné vrstvy. Následným zvetrávaním a eróziou vznikli atraktívne skalné útvary, ktoré sú v kontraste s hladkým povrchom okolitých vrchov.
Nevládnu tu žiadni králi, princovia či princezné, napriek tomu v týchto horách do kráľovstva zavítame. Tvoria ho stromy, konkrétne tisy. Rastie ich tu najviac v Európe, až okolo 160 000 kusov, hlavne v rezervácii pri obci Harmanec nad Banskou Bystricou. Najstaršie exempláre majú 500 – 600 rokov. Zaujímavé je to, že aj keď tis je ihličnatý strom, nemá šišky. Jeho plodmi sú malé červené bobule.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Národný park Veľká Fatra SOŠ 2.9169 1112 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.