referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Svetozár
Nedeľa, 16. mája 2021
Austrália - obyvateľstvo a hospodárstvo
Dátum pridania: 02.06.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: alica
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 380
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
AUSTRÁLIA - obyvatelstvo
Väčšina z takmer 18 miliónov Austrálčanov je európskeho, väčšinou britského pôvodu. Pôvodný obyvatelia – Austrálčania predstavujú len 1,5% všetkej populácie a ďalších 5,3% tvoria buď rodený Ázijčania, alebo občania ázijského pôvodu.
Snahy zvýšiť počet obyvateľov viedli po 2. svetovej vojne k podpore pristahovalecta belochov z európskej pevniny. Austrálska vláda až v roku 1973 formálne vyhlásila ukončenie diskriminačnej emigrantskej politiky ,,bielej Austrálie“, čo značne ovplyvnilo charakter prisťahovalectva v nasledujúcich rokoch. Trvalá chudoba, chatrné zdravie a nedostatok vzdelania posilňovali nedôveru domorodcov k spoločnosti ovládanej belochmi. Federálna vláda až v roku 1976 uznala nároky Austrálčanov na ich pôdu a v častiach Severného teritória im udelila právo na voľnú údržbu pozemkov. Niektoré zväzové štáty potom nasledovali ich príkladu. Takmer všetky z 260 pôvodných jazykov zmizli. Zachovalo sa ich len veľmi málo. Po celej Austrálii sa dnes používa angličtina. Takmer polovicu veriacich tvoria protestanti, jednu štvrtinu rímski katolíci. Väčšina populácie žije v mestách na pobreží, Šesť najväčších aglomerácií (Sydney, Melbourne, Brisbane, Adelaide, Perth a Canberra) sústreďuje takmer 70% obyvateľov. Vnútrozemie je osídlené iba minimálne – menej než 1 obyvateľ na km.


AUSTRÁLIA - hospodárstvo
Austrália je vyspelý priemyselno-poľnohospodársky štát s bohatými zásobami a významnou ťažbou nerastných surovín. Ťaží sa kvalitné čierne uhlie (N.S. Wales, Queensland), hnedé uhlie (Victoria), železná ruda (Western Australia), bauxit (Weipa), ropa (Gippsland)), zemný plyn (Roma, Moomba), olovo a zinok (Mt. Isa), cín, meď, mangán, zlato (West Australia), striebro, diamanty (Argyle), nikel, kobalt, zirkón, rutil, ilmenit, soľ, urán, opály a .. Medzi najdôležitejšie priemyselné odvetvia patrí hutníctvo (surové železo, farebné kovy, hliník a ...), petrochémia (rafinérie ropy), chémia (plastické hmoty, kyseliny, superfosfáty), strojárstvo (výroba áut), textilný a potravinársky priemysel. Najdôležitejšie priemyselné centrá sú v mestách Sydney, Melbourne a tiež vo veľkých mestách Brisbane, Perth, Adelaide, Newcastle a Geelong. Významná je výroba elektrickej energie. Orná pôda zaberá len 6%, lúky a pasienky 54% a lesy 19% plochy krajiny. Zberá sa pšenica, jačmeň, cukrová trstina, vínna réva, bavlna, ryža, ovos, slnečnica, repka, sója, chmeľ a ..
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Kniha ZEMEPIS SVETA
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.