referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vladimíra
Sobota, 16. októbra 2021
Praha s jednou vežou
Dátum pridania: 08.06.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: madcat
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 525
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Vedeli ste o tom, že Praha nie je len hlavné mesto Česka, ale aj malebná dedinka neďaleko Lučenca na juhu Slovenska, ľudovo prezývaná aj Prága?
Predpokladá sa, že vznikla v 15. storočí, najstarší doklad o nej poznáme ale až z rokov 1571 - 1573 pod maďarským názvom Praga. Na jej pôvod sa viaže staroveká legenda, podľa ktorej ju založili Husiti, ktorí utiekli z okolia Prahy z Českých zemí pred prenasledovaním. Aby im novozaložená dedina pripomínala rodnú Prahu, nazvali ju tak. Pôvod tohto názvu sa však vysvetľuje rôzne, a to aj tak, že pochádza od slovesa "pražiť, vypaľovať", t.j. odstraňovať lesný porast ohňom. Kedže dedina vznikla uprostred lesnatého porastu , tento výklad by pre ňu sedel. Ďalšia legenda hovorí, že vznikla niekedy po bojoch Jiskrových vojakov s vojskami gubernátora Jána Hunyadyho r .1451 v oblasti hradu Haliča a mesta Lučenca. Jiskrovi vojaci mohli mať na území dnešnej dediny Praha obdobný vojenský tábor pred bitkou pri Lučenci (1451), ako ho mali na území Českého Brezova. Možno sa v budúcnosti podarí odhaliť pravý pôvod názvu dediny.
Na vrchu dediny stojí staroveký evanjelický kostol, ktorý pochádza z roku 1855. Má vežu a dva pôvodné zvony, ktorými sa hlási začiatok bohoslužby a úmrtia. Interiér je zdobený rôznymi náboženskými obrazmi, vyrezávanými drevenými lavicami a organom. Kostolík bol vysvätený na sviatok Petra a Pavla v roku 1855 a obyvatelia obce si tento deň ešte stále pripomínajú slávnostnou bohoslužbou a hostinou.
Na cintoríne je aj malá drevená stavba, na dverách ktorej stojí latinský názov: "AE DIE ICAVIT IUVANTE DEO SM: ROJKO ANO 1786 DIE I AP" (Postavil na radosť Božiu 1. apríla 1786), čo svedčí o jej viac ako dvestoročnom trvaní. V obci je zavedený vodovod a stojany na vodu popri ceste, z ktorých si ľudia nosia vodu vo vedrách do príbytkov tam, kde nemajú vodovod. Chodník je dláždený, doprava je zabezpečená autobusovou prepravou trikrát denne.
V roku 1914 vypukol v obci veľký požiar a zhorelo 25 stavísk spolu s hospodárskymi budovami aj napriek tomu, že obec mala svoj vlastný dobrovoľný hasičský zbor. Hasičská striekačka z vtedajšieho obdobia je umiestnená v múzeu v Lučenci. Neďaleko dedinky sa nachádza prameň pitnej vody Teplica, na ktorý je napojený miestny vodovod, a taktiež Klenický potok, osvieženie v horúcom lete.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.