referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Austrálsky zväz
Dátum pridania: 07.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Hieu
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 331
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Rozloha: 7,7 mil. km2
Počet obyv.: 17mil.
Hlavné mesto: Canberra
Najväčšie mesto: Sydney
Štátne zriadenie: je konštitúčnou monarchiou federatívneho typu, je členom britského spoločenstva Commonwealth.
Poloha: vyplňuje austrálsky kontinent, ktorý sa rozkladá na južnej pologuli medzi Indickým a Tichým oceánom. Patrí k nemu Tasmánia a celý rad menších ostovov.
Administratívne rozdelenie: 6 spolkavých štátov – Západná Austrália (Perth)
Južná Austrália (Adelaide)
Queensland (Brisbane)
Nový južný Wales (Sydney)
Viktória (Mellbourne)
Tasmánia (Hobart)
2 teritória - Severné teritórium (Darwin)
Teritórium hlavného mesta (Canberra)
Prírodné pomery: väčšinu územia vyplňujeZápadoaustrálska plošina v nadmorskej výške 200 -300m. Vyvýšené časti sú na západe a najmä v strednej časti kontinentu (MacDonellove vrchy, Musgravove vrchy). Na východ od Západoaustrálskej plošiny sa reliéf znižuje do Stredoaustrálskej panvy.
Najvýchodnejšiu čast pevniny zaberá Veľké predeliové pohorie, nazývané tiež Austrálske Kordiliery. Je to vrásové prvohorné pohorie, ktoré sa v treťohorách ďalej rozčlenilo mnohými zlomami. Dosahuje nadmorské výšky priemerne 900 až 1000 m. Vo svojej južnej časti vrcholí najvýšším austrálskym pohorím – Austrálske Alpy. Podnebie: 70 % krajiny trpí suchom. Najsevernejšie časti ležia v tropickom pásme a zvyšok krajiny je v subtropickom až miernom pásme. Historický vývoj: Austrália bola objavená Európanmi ako posledné z osídlených svetadielov. Prvé ostrovy zazreli plavci magalhaesovej cesty okolo sveta v roku 1522. Za oficiálnym dátumom objavenia tzv. piatého kontinentu sa považuje rok 1770 anglickým moreplavcom Jamesom Cookom. Až začiatkom 19. storočia sa podarilo prvý ráz zmapovať celý obrys Austrálie. Už dávno pred Európanmi však osídlili tieto územia ich pôvodní obyvatelia, australskí černosi. Žijú v Austrálii už viac ako 40 000 rokov.

Nerastné bohatstvo: čierné a hnedé uhlie, ropa, zemný plyn, železná ruda, bauxit (2. miesto vo svete vo vývoze)

Hospodárstvo: austrálsky zväz je vyspelým priemyselno-poľnohospodárským kapitalistickým štátom s vysokou koncentráciou výroby. Najrozvinutejším priemyselným odvetvým patrí ťažobný, hutnícky, automobilový, petrochemický, polygrafický, potravinárský priemysel. Poľnohospodárstvo je orientované na externý chov dobytka, najmä oviec. Austrália je na prvom mieste v produkcií a vývoze výsokokvalitnej ovčej vlny a na poprednom mieste v exporte mäsa a mliečným výrobkov.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.