referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Sobota, 1. októbra 2022
Národné parky Slovenska
Dátum pridania: 12.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: afrodithee
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 595
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Národné parky Slovenska sú najcennejšie prírodné územia Slovenskej republiky. V súlade s európskymi i svetovými kritériami plnia dve základné úlohy: zachovanie vzácnej prírody a jej sprístupnenie pre realizáciu voľnočasových aktivít. Na území Slovenska sa nachádza sedem národných parkov:
1. Tatranský národný park - TANAP
2. Pieninský národný park – PIENAP
3. Národný park Nízke Tatry – NAPANT
4. Národný park Slovenský raj – NAPASR
5. Národný park Malá Fatra – NAPAMF
6. Národný park Muránska planina – NAPAMP
7. Národný park Poloniny – NAPAPO

Tatranský národný park je našim najstarším a zároveň najkrajším národným parkom, ktorý bol ustanovený 18. decembra 1948. Pokrýva slovenskú časť Západných a Vysokých Tatier a celé Belianske Tatry. Ide o najvyššie horstvo Karpát s jedinečnou geomorfológiou a výraznými stopami ľadovcovej činnosti, ale aj najväčším počtom plies, pôvodných druhov rastlín a živočíchov. Súčasťou TANAPu je poľsko-slovenská Biosférická rezervácia Tatry, ktorá je zapísaná do svetového zoznamu biosférických rezervácií UNESCO. TANAP zahŕňa okrem iných aj štátne prírodné rezervácie: Juráňova dolina, Mních, Machy, Roháčske plesá, Kotlový žľab, Úplaziky, Sivý vrch, Osobitá. Na území TANAPu sa vyskytuje približne 1300 druhov rastlín. Všetky rastliny a kvety sú chránené. Rozloženie živočíchov je podmienené geografickou polohou, klimatickými a vegetačnými pomermi a činnosťou človeka – vyskytuje sa tu 8 druhov obojživelníkov ,3 druhy plazov, 115 druhov vtákov a 42 druhov cicavcov. Medzi najvzácnejšie patria kamzík vrchovský tatranský, svišť vrchovský tatranský, ktorých početnosť v poslednom období neustále klesá. Pobyt na území TANAPu je prísne viazaný na ubytovacie zariadenia, pobyt vo voľnej prírode je vylúčený. Pieninský národný park sa rozprestiera v tieni Tatier uprostred Magurských lesov. Za národný park bol vyhlásený 1.1.1967. Leží na slovensko-poľskom pohraničí a preteká ním hraničná rieka Dunajec. PIENAP zahŕňa štátne prírodné rezervácie Belianske lúky a Prielom Dunajca. Je bohatý na faunu a flóru a na jeho území sa nachádzajú minerálne pramene s liečivými účinkami. Národný park Nízke Tatry je rozlohou najväčším chráneným územím na Slovensku. Bol vyhlásený 14.6.1978.
Zahŕňa štátne prírodné rezervácie: Ďumbier, Demänovská dolina, Jánska dolina, Ohnište, Turková, Jelšie, Salatín, Meandre Hrona, Príboj, Pod Latiborskou hoľou, Sliačske travertíny. Na území NAPANTu pramenia rieky Čierny Váh, Hron, Hornád a Hnilec (Kráľova hoľa).
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.