referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Michal, Michaela
Štvrtok, 29. septembra 2022
Považská Bystrica
Dátum pridania: 12.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: afrodithee
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 397
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Rozloha: 463 km
Počet obyvateľov: 65 580
Hustota zaľudnenia: 142 obyvateľov na km

Okres Považská Bystrica je rozlohou jeden z najmenších okresov Slovenska. Leží v severozápadnej časti republiky a je najsevernejším okresom Trenčianskeho kraja. Tri susedné okresy, Čadca, Bytča a Žilina sú zo Žilinského kraja, Ilava a Púchov z Trenčianskeho. Susedstvo s okresmi Čadca a Ilava je len symbolické, hranice sú veľmi krátke a vedú po hrebeňoch pohorí. Severná, asi 8 km dlhá hranica, ktorá sa vinie po hrebeni Javorníkov, je zároveň aj štátnou hranicou s ČR.

PRÍRODNÉ POMERY

Jadro okresu leží v severnej časti Považského podolia, ktoré tu tvorí prevažne Podmanínska pahorkatina. Zo severozápadu ju lemujú Javorníky, zo severovýchodu Súľovské vrchy. Najvyšším vrchom územia je Veľký Javorník (1 071 m n. m.) v Javorníkoch. Najnižšie (253 m n. m.) klesá územie pri výtoku Váhu z okresu v katastri obce Beluša.

RELIÉF

V Považskom podolí je reliéf prevažne pahorkatinný.

PODNEBIE

Považské podolie a svahy pohorí patria do miernej klimatickej oblasti. Najvyššie polohy Javorníkov a Súľovských vrchov sú už v chladnej klimatickej oblasti

VODSTVO

Najväčším riečnym tokom územia okresu je Váh, do ktorého z pravej strany priteká 21,9 kilometrov dlhá Papradnianka a 21,5 kilometrov dlhý Marikovský potok vtekajúci do Nosickej vodnej nádrže, ktorá sa takisto nachádza na území okresu. Z ľavej strany ústi do Váhu 20 kilometrov dlhá Domanižanka.
Považská Bystrica vznikla v úzkom priestore severnej časti považského podolia medzi Súľovskými vrchmi a Javorníkmi. HOSPODÁRSTVO

Priemysel sa sústreďuje do Považskej Bystrice. Najvýznamnejším závodom sú Považské strojárne a.s., kde sa vyrábajú obrábacie stroje, letecké motory, mopedy Korado, špeciálna technika, malotraktory a rôzne strojárenské zariadenia. Vody Váhu využíva na výrobu elektrickej energie vodná elektráreň v Považskej Bystrici. V malej časti v okolí Váhu prevláda pšenično – jačmenno – zemiakárska produkcia. Rozľahlé územia Javorníkov sa využívajú na pestovanie zemiakov a ako pasienky. Napriek tomu, že okres hraničí s Českou republikou, na jeho území sa nenachádza ani jeden hraničný prechod. Považská Bystrica je vzdialená od Trenčína 44 kilometrov, od Žiliny 41 kilometrov a od Bratislavy 172 kilometrov. Okresným mestom prechádza najvýznamnejší cestný a železničný ťah na Slovensku: Bratislava – Žilina – Košice.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Považská Bystrica SOŠ 2.9450 2291 slov
Považská Bystrica SOŠ 2.9641 1598 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.