referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Blažena
Utorok, 11. mája 2021
Púšte
Dátum pridania: 21.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Ori
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 665
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.89 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Púšte pokrývajú takmer tretinu súše na Zemi. Na niektorých miestach vystúpi počas dňa teplota nad 48 °C a sú také suché, že tam živé organizmy môžu len ťažko prežiť. Iné púšte môžu byť chladné: denná teplota počas zimy v púšti Gobi môže klesnúť na – 20 °C. Vo väčšine púští sa každoročne vyskytuje niekoľko silných dažďov. Púšť Gobi v Ázii leží tisícky kilometrov od mora, takže sa tam nikdy nedostane vlhký vzduch. Iné ležia blízko vysokých pohorí a väčšina vlhkosti pri prechode pohorím spadne ako dážď. Preto sú púšte také suché. Zaujímavosť je, že v púšti Atacama na západnom pobreží Južnej Ameriky sú miesta, kde nepršalo najmenej 400 rokov. Ale aj v najsuchšej púšti sa hlboko v podzemí nachádza voda. Oáza je miesto, kde je povrch zeme blízko hladiny spodnej vody, ktorá sa tak môže dostať na povrch. Pretože sa v oázach nachádza voda, sú oázy dôležitým miestom pre púštne živočíchy. V najteplejšej časti roka vydržia ťavy týždeň bez vody, pretože sa môžu naraz napiť až 50 litrov, aj keď je to slaná voda. Niektoré púštne živočíchy, ako tarbíkomyš nepijú vôbec. Všetkú vodu, ktorú potrebujú, získavajú z potravy.

Púšte v Severnej Amerike:

SONORA:

Časť púšte Sonora prechádza cez USA ( Arizonu a Kaliforniu ) a časť leží v Mexiku. Rastie na nej množstvo kaktusov a ďalších rastlín, odolných proti suchu. Kaktus saguaro, ktorému sa darí len na Sorone, je symbolom púšte. Môže obsahovať až 800 litrov vody a bez vlahy vydrží dva roky. Po jarných lejakoch sa na púšti vynoria kvety a rozvinú sa do záhonov hýriacich farbami. Púšť oplýva rozmanitou faunou: žijú tu kojoty, hlodavce, hady, vtáky atď. V oblasti Sonory bývajú chladné zimy a horúce letá, takže tu existujú veľké teplotné rozdiely.

ÚDOLIE SMRTI:

Údolie smrti je najsuchšia a najnehostinnejšia americká púšť. Na jej území sa nachádza najnižšie položené miesto na kontinente, a to 86 m pod hladinou mora. Dno údolia, ktoré nesie stopy niekdajšieho jazera, je pokryté vrstvou soli. V lete tu teploty dosahujú až 57 °C.

MOHAVSKÁ PÚŠŤ:

Mohavská púšť sa nachádza na západe USA, v nadmorskej výške 600 až 1800 m. Bývajú tu tuhé zimy a horúce letá. Ak šťastnou náhodou zaprší, vyprahnutá krajina sa zmení na prekrásny kvetinový koberec.

Púšte v Južnej Amerike:

PÚŠŤ ATACAMA:

Púšť Atacama leží v severnej časti Chile a tiahne sa popri Ticom oceáne v dĺžke 3700 km. Je to najvyprahnutejšia púšť na svete. Tvoria ju rozsiahle štrkové pláne, masívy vymodelované eróziou a soľné jazerá.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Púšte SOŠ 2.9526 579 slov
Púšte SOŠ 2.9460 400 slov
Púšte SOŠ 3.0095 688 slov
Púšte 2.9443 1589 slov
Púšte GYM 2.9565 1351 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.