referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Pondelok, 6. decembra 2021
Irak
Dátum pridania: 02.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vicel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 620
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Irak patrí k najväčším a najbohatším krajinám Stredného východu. Jeho obyvateľstvo je väčšinou moslimské a hovorí po arabsky. Na severe krajiny žijú asi 4 milióny Kurdov. Okrem úrodných nížin okolo Tigrisu a Eufratu Irak vypĺňajú vrchy a púšť. Len asi šestina krajiny sa dá využiť na poľnohospodárstvo. Väčšina potravín sa do Iraku dováža. Irak je republikou od roku 1958 a odvtedy zažíva veľké politické nepokoje. Počas 80-tych rokov viedol Irak proti Iránu krutú vojnu. Vpád Iraku do Kuvajtu viedol k vojne v Perzskom zálive (1990-1991) a k zákroku vojsk OSN.

Saddám Husajn:

Saddám Husajn sa narodil v roku 1937. Pochádza z chudobnej rodiny. Keď mal 22 rokov tak sa zúčastnil atentátu na predsedu vlády Iraku. Bol postrelený, ale aj tak utiekol a dokázal sa sám vyliečiť. Nejaký čas bol v base v Egypte a v roku 1968 prispel svojou činnosťou k zvrhnutiu irackej vlády. Aj keď nikdy nebol vojak, prehlásil sa za generála a v roku 1979 obsadil úrad prezidenta. Husajnová vojna proti Iránu v rokoch 1980-1988 dopadla nerozhodne a jeho invázia do Kuvajtu skončila porážkou. Aj keď si vojny vyžiadali milióny obetí a tiež Kurdi bojovali proti jeho vojsku v snahe o presadenie autonómie severných území, zostal Husajn v čele svojej zeme. Obyvatelia Iraku sa ho síce boja, ale taktiež ho uctievajú ako hrdinu, ktorý sa postavil proti Amerike a jej spojencom.

Mezopotámia:

V dávnych časoch sa mnohý ľudia usadili v Mezopotámii (ktorej časť dnes tvorí Irak), pretože ležala v úrodnom polmesiaci zeme, medzi riekami Eufrat a Tigris. V tejto oblasti sa nachádza mnoho starobylých ruín vrátane stupňovitých stavieb podobných pyramídam. Volajú sa ziguraty. Našli sa v Babylone a Ure. Schody viedli ku kostolu na vrchole stavby. Ropovody:

Najdôležitejšími prírodnými zdrojmi Iraku sú ropa a zemný plyn. Ropa sa tu vo veľkom začala produkovať v roku 1945 a dnes dominuje hospodárstvu. Iraku patrí len úzky pás pobrežia pozdĺž Perzského zálivu, preto je pri vývoze ropy závislí od ropovodu vedúceho cez Turecko, Sýriu a Saudskú Arábiu.

Bagdad:

Hlavné mesto Iraku Bagdad leží na brehoch rieky Tigris. Je najväčším mestom v Iraku a taktiež je strediskom obchodu a vlády. Toto mesto kontrastov tvorí zmes starodávnych mešít, moderných výškových budov a preplnených bazárov. Bagdad je centrom islamskej kultúry viac ako tisíc rokov.

Babylončania

Obyvatelia Mezopotámie okolo r. 2 000 pred n. l. založili mesto Babylon, kt sa neskôr stalo hl. mestom Babylonie ( časti dnešného Iraku ).
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Irák SOŠ 2.9620 1284 slov
Irák SOŠ 3.0245 1559 slov
Irak SOŠ 2.9915 608 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.