referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Pondelok, 6. decembra 2021
Západný Balkán
Dátum pridania: 02.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vicel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 413
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Väčšinu Západného Balkánu pokrývajú strmé horské pásma s plochými vrcholmi oddelené hlbokými dolinami riek. Balkán znamená vrchy. Prvý raz toto slovo použili Turci, ktorí tu vládli 500 rokov až do začiatku 20. storočia. Od roku 1918 až do roku 1991 boli všetky štáty okrem Albánska súčasťou Juhoslávie, domoviny južných Slovanov. Po roku 1991 rozpory medzi bývalými krajinami Juhoslávie viedli k najväčšiemu konfliktu v Európe po 2. svetovej vojne. Dnes tu existuje krehký mier, ktorý umožňuje pokus obnoviť v tejto oblasti rozvrátenú ekonomiku.

Rozdelená krajina:

Bývalá Juhoslávia bola domovom rozličných národov: Chorvátov, Bosniakov, Srbov a ďalších, ktoré napriek jazykovým a náboženským problémom žili v jednom štáte. Pod silnou vládou komunistického vodcu Tita, sa rozpory medzi národnosťami obmedzovali na minimum. Jeho smrť a pád komunizmu v Európe viedli k oslabeniu centrálnej moci. Vynorila sa stará rivalita medzi národmi, čo viedlo k rozpadu Juhoslávie v roku 1991 a k prepuknutiu vojny za nezávislosť jednotlivých častí federácie. Maršal Tito:

Komunistický vodca Josip Broz známejší ako Tito, udržiaval mier medzi národmi bývalej Juhoslávie. Narodil sa v Chorvátsku a k moci sa dostal potom, čo viedol partizánsku vojnu proti votreleckým nemeckým a talianskym ozbrojeným silám. Zomrel v roku 1980.

Krajina:

Listnaté a ihličnaté lesy zahaľujú svahy vrchov, ktoré dominujú tejto oblasti. Táto časť Európy sa pýši pozoruhodným vápencovým krasom. Na jeho skromnej vegetácii sa pasú ovce a kozy. Pod povrchom tejto horniny sa nachádza rozsiahla sieť podzemných chodieb s vyše 7000 jaskyňami. Doprava:

Preprava z miesta na miesto bola na Balkáne vždy ťažká. Hornatý terén spôsobuje, že výstavba ciest a železníc je pomalá a drahá. Len v posledných rokoch sa vybudoval systém ciest spájajúci rôzne časti oblasti. Ešte aj dnes bývajú cesty zablokované snehom či padajúcimi skalami, ktorým čelili aj jednotky OSN.

Ľudová kultúra:

Na Západnom Balkáne sa dodnes zachovávajú tradičné tance a ľudová hudba. Ľudia spievajú a tancujú pri rozličných spoločenských udalostiach, ako sú svadby alebo náboženské slávnosti. Na vidieku sa oslavuje sejba i zber úrody spoločnými kruhovými tancami nazývanými KOLO. Mužské bojové tance napodobňujú boje v minulosti najmä proti Turkom.

Poľnohospodárstvo:

Jedna z najúrodnejších častí Balkánu leží v severnom Srbsku, kde pôdu zavlažuje Dunaj a ďalšie rieky.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Západný Balkán 2.9926 958 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.