referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Pondelok, 6. decembra 2021
Juhoslávia
Dátum pridania: 02.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vicel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 200
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Keď sa v roku 1991 bývalá Juhoslávia rozpadla, Srbsko a Čierna Hora sa spojili a vytvorili novú Juhoslovanskú zväzovú republiku. Jej hlavné mesto Belehrad leží na Dunaji, ktorý preteká rovinatou poľnohospodárskou krajinou. Tento nový štát sa vyhlásil za nástupcu bývalej Juhoslávie a pomáhal svojim súkmeňovcom bojovať v Chorvátsku a Bosne. Výsledkom bolo, že mnohé krajiny odmietli obchodovať s Juhosláviou a uplatnili voči nej rôzne sankcie.

Priemysel:

Srbsko bolo kedysi priemyselným srdcom bývalej Juhoslávie s rozsiahlym strojárskym, potravinárskym a textilným priemyslom. Zásoby uhlia, ako aj vodná energia z Dunaja a Driny poskytovali energiu, kým ložiská ropy na severe krajiny pokrývali tretinu spotreby ropy. Avšak sankcie uvalené na krajinu vážne poškodili srbský priemysel. Obyvatelia:

Dve tretiny obyvateľstva tvoria Srbi. Na juhu v Kosove žijú Albánci a na severe menšina Maďarov. Najviac ľudí hovorí po srbsky. Srbi píšu cyrilikou podobnou Ruskej azbuke a Chorváti latinkou ako my. Hlasovacie lístky pri voľbách sa tlačia v oboch písmach. Srbské jedlá:

V Srbsku sa jedia rôzne chutné jedlá. Ražničí z grilovanej jahňaciny so sladkými paprikami sa často podáva s miskou jogurtu. Obľúbené sú mäsové šúľky s mladou cibuľkou a smotanou známe ako čevapčiči. Taktiež sa tu jedia zeleninové jedlá, napríklad kapusta plnená mäsom, cibuľou, bylinkami a cesnakom.
 
Podobné referáty
Juhoslávia SOŠ 3.0000 219 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.