referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Pondelok, 6. decembra 2021
Rumunsko a Bulharsko
Dátum pridania: 02.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vicel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 617
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Rumunsko a Bulharsko majú veľa spoločného. Delí ich rieka Dunaj, ktorá tvorí prirodzenú hranicu medzi krajinami a tečie na východ do Čierneho mora. Najúrodnejšia pôda v tejto oblasti sa nachádza práve v povodí Dunaja, kým na úbočiach Východných Karpát a Balkánu rastú dubové, borovicové a jedľové lesy. Čiernomorské prístavy ako Konstanca a Burgas už po stáročia poskytovali prístup k obchodným cestám a dodnes sú dôležité pre medzinárodnú plavbu. Turistické atrakcie:

Rumunsko priťahuje turistov malebnou krajinou a pestrými ľudovými tradíciami. Povesť o grófovi Draculovi, ktorý je spojený so Sedmohradskom láka návštevníkov na prehliadku svojho hradu. Čiernomorské pláže ako aj lyžiarske strediská poskytujú služby v lete i v zime. Poľnohospodárstvo:

Viac ako polovica Bulharska sa poľnohospodársky využíva. Na juhu okolo rieky Marice sa darí tabaku, ktorý sa suší a vyváža. V Rumunsku sa pestuje najmä kukurica na potravu a aj ako krmivo pre dobytok. V oboch krajinách je podnebie vhodné na pestovanie viniča, z ktorého sa vyrába víno na export. RUMUNSKO:

Rumunsko bolo kedysi súčasťou Rímskej ríše, z toho pochádza i jeho názov. Je jednou z veľkých európskych krajín. Karpaty vytvárajú oblúk naprieč krajinou, vnútri ktorého leží Transylvánia. Pôda v Rumunsku je kvalitná a úrodná. Krajina sa stala nezávislou od Turecka v roku 1878, ale jej hranice sa v dôsledku vojen menili. Revolúcia roku 1989 zvrhla tvrdú komunistickú vládu a Rumunsko sa dnes usiluje o zlepšenie života svojich obyvateľov. Rumuni môžu slobodne cestovať a vyznávať náboženstvá, avšak v krajine je vysoká nezamestnanosť a ceny potravín mnohonásobne vzrástli.

Politika:

Rumunsku vládol komunistický diktátor NICOLAE CEAUCESCU od roku 1965 až do popravy v roku 1989. Počas brutálnej vlády zaviedol zákony, ktoré znemožňovali potraty v záujme zvýšenia rumunskej populácie. Mnohí si však nemohli dovoliť starať sa o deti, ktoré často skončili v detských domovoch. Zahraničné spoločnosti:

Štát podporuje zahraničné spoločnosti, aby podnikali v záujme modernizácie starej priemyselnej výroby a vytvárania nových pracovných príležitostí v Rumunsku. Francúzsko, Španielsko Taliansko, USA a Južná Kórea vlastnia výrobné podniky v Bukurešti a jeho okolí.

Obyvatelia Rumunska:

Rumunsko je domovom viacerých národností: Maďarov, Nemcov a Rumunov. Ukrajinci a Turci sa usadili blízko čiernomorského pobrežia, ktoré je dnes obľúbenou rekreačnou oblasťou.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.