Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Kuba

Kuba to je Karibik, Hemingway, slnko, pláže, tyrkysovo modré more a cigary. Keď sa povie Kuba, mnohým sa vybavia dva prívlastky. „Perla Karibiku“ alebo „Ostrov Slobody“. S tým prvým budú určite všetci súhlasiť. Nazvať však túto krajinu „Ostrovom Slobody“ je viac ako diskutabilné. Tento názov získala Kuba v období politického rozdelenia našej zeme na dva tábory, komunistický a kapitalistický. Pre komunistickú propagandu, bol tento ostrov, najmä v dôsledku svojej vzdialenosti od Spojených Štátov Amerických, symbolom boja proti kapitalizmu. Avšak zbedačenie národa, chudoba, hlad a negramotnosť sa dajú len veľmi ťažko spájať so životom, ktorý si predstavujeme pri slove sloboda. A v dôsledku dlhoročnej diktatúry vodcu Fidela Castra, sa v posledných rokoch Kuba izolovala od väčšiny sveta, ale Kuba sa spája aj s havanskými cigarami, rumovými koktailami, rytmami salsy či pestrofarebnými kabaretmi. Geografické členenie:

Rozprestiera sa v Strednej Amerike na najväčšom ostrove Kuba, ktorý je najväčší vo Veľkých Antilách a šiesty najväčší na svete. Na hlavný ostrov pripadá 94% územia, ma pretiahnutý tvar je 1275 km dlhý a 31 až 191 km široký. Ďalej sa rozprestiera na 1600 väčších či menších ostrovoch. Pobrežie s celkovou dĺžkou 3500 km je značne členité, zväčša ploché, močaristé, len na juhovýchode strmé a neprístupné. Povrch Kuby tvorí prevažne nížina. Južné pobrežie lemujú mangrovové močiare a jemne zvlnená pahorkatina. Nad 1000 m sa dvíhajú pohoria v strede (ESCAMURAY) a na východe (SIERA MAESTRA) Kuby. Najvyšším pohorím je TURQUINO (1971 m n. m.). Ostatné ostrovy s výnimkou Pinosu sú korálového pôvodu. Severné a južné pobrežie obklopujú skupiny malých ostrovčekov z ktorých najväčší je Isla de Pios. Kuba má významnú geografickú polohu a ovláda značnú časť amerického stredomoria. Od Floridy ju na západe delí iba 180 km široký Floridský prieliv. Od ostrova Yucatánu
210 km široký Yucatánsky prieliv, od ostrova Haiti na východe prieliv Paso de los Vientos, široký iba 77 km, od Bahamských ostrovov na severovýchode Bahamský prieliv a na juhu sa približuje Jamajke na vzdialenosť 140 km. Objavenie:

Sám ostrov objavil Krištof Kolumbus 28.10.1493. Druhí deň po objavení ostrova pristál v San Salvadore (severné pobrežie Kuby). V lodnom zápisníku z 28.

októbra 1493 stojí: „More pri pobreží je všade hlboké a čisté, ústie rieky potom široké 112 stôp, čo je dostatočne široké pre vyplávanie pri protivnom vetre...“ Krištof Kolumbus poslal dvoch vyslancov Rodriga de Jérez a Luise de Torres, aby našli, „kráľa tejto zeme!“ Vrátili sa o tri dni. Prekvapilo ich, že mnoho domorodcov držalo v ruke ohorené drevo a používali byliny k „vlastnému vykurovaniu“. Bolo to prvé stretnutie Európana s fajčením tabaku. Videli veľa zaujímavého napr.: bavlnu, fazuľu, mames (sladký zemiak) a psov, ktorý neštekali. Ľudia tam boli pripravení a dávali im kúsky zlata za rôzne maličkosti. Na jar roku 1494 pri svojej ceste do Nového sveta navštívil Kolumbus zátoku Guantanámo, ktorú nazval Puerto Grande. Invázia španielskych kolonizátorov prišla z Haiti. Baracoa založená v roku 1512 na mieste indiánskej osady bola prvým mestom ostrova. Odtiaľto začala okupácia Kuby. Blokáda USA:

V apríli 1961 Fidel Castro vyhlásil, že Kuba vstupuje do obdobia socialistickej revolúcie. Nebezpečenstvo jej hrozilo najmä zo strany amerického imperializmu a s ním spojených reakčných síl. V ďalších rokoch bola uskutočňovaná politická a ekonomická blokáda zo strany USA. Nehľadiac na to, že tieto ťažkosti spôsobovali Kube vážne sociálne a ekonomické problémy, socialistická výstavba pokračovala rýchlym tempom a dosiahla vynikajúce výsledky vo všetkých oblastiach. Fidel Castro:

Fidel Castro a jeho partizánska skupina v roku 1959 zvrhli prezidenta Fulgencia Batistu. Odvtedy sa Kuba stala komunistickým štátom podporovaným Sovietskym zväzom až do jeho rozpadu začiatkom 90. rokov. Mnohé z Castrovej sociálnej politiky bolo úspešné, ale vďaka dlhoročnej izolácii od nekomunistických štátov sa rozvoj a napredovanie krajiny veľmi zbrzdilo. Pomohol tomu aj postoj okolitých štátov, najmä USA, ktorý nie je najústretovejší. Castro prežil niekoľko pokusov o atentát, vrátane toho, ktorý údajne naplánovala americká CIA, keď mal byť zabitý výbušným zariadením, ukrytým v jednej z jeho obľúbených cigár. Obyvateľstvo:

Pôvodné obyvateľstvo Kuby sú INDIÁNI. Žili najmä pri pobreží a živili sa rybolovom. Po dobití Kuby Španielmi Indiáni v dôsledku krutého zaobchádzania a privezenia rôznych chorôb postupne vymierali a v roku 1532 ich tu bolo len 5000. Keďže Indiáni neboli schopní pracovať, španielsky veľkostatkári museli priviesť na Kubu čiernych otrokov z Afriky. Od roku 1792 do roku 1817 sa zvýšil počet černochov a mulatov z 119 000 na 315 000 takže tvorili 65% všetkého obyvateľstva. Cukrovarnícky priemysel:

Cukor bol pre Kubu dlhé roky dôležitým produktom a ešte nedávno tvoril až 75% exportu krajiny. Cukrovarníctvo bolo na vzostupe už v 19. storočí vďaka drine afrických otrokov, ktorí ručne pracovali na koloniálnych plantážach.

Dnes sa už pri zbere používajú modernejšie metódy a cukrovú trstinu zväčša zberajú stroje. Avšak začiatkom 90. rokov nepriaznivé počasie znížilo výnosy tejto plodiny, znížil sa jeho export a nastali problémy s dovozom ropy z bývalého Sovietskeho zväzu. Na prekonanie tejto ropnej krízy mnohé továrne začali používať na pohon strojov vedľajší produkt, ktorý vzniká pri výrobe cukru z cukrovej trstiny.

Miesta na Kube:

Havana:

Hlavné mesto Kuby Havana je najväčšie mesto v karibskej oblasti. Žije tu vyše 2 miliónov obyvateľov. Mesto založili Španieli v roku 1515. Dodnes sa zachovali niektoré staré časti mesta s dláždenými ulicami a
elegantnými stavbami v koloniálnom štýle. Časť starej Havany je schátraná a potrebuje opraviť. Bytová politika vlády sa však zaslúžila o to, že slumy okolo mesta zmizli. V meste je aj jeden z najslávnejších kabaretov menom Tropicana. Tu Vám namiešajú najlepšie koktaily z bieleho (kubánskeho) rumu ako sú napríklad Mojito a Daiquiri. Havana je významný prístav, vyváža väčšinu kubánskeho cukru, tabaku a tropického ovocia.

Trinidad:

Trinidad je ďalšie mesto na Kube kde Vás určite bude zaujímať fabrika na výrobu cigár, krokodília farma, múzeum a skanzen indiánskej kultúry s ukážkou pôvodných zvykov.

Varadero:

Varadero je možno najkrajšia pláž na svete.. Viac ako 20 kilometrov jemného bieleho piesku, s azúrovo modrým morom sa tiahne pozdĺž tohto pobrežia. Niekoľko metrov vysoké kokosové palmy robia tento slnečný raj perfektným a poskytujú ideálne predpoklady k oddychovému kúpeľnému pobytu. Kubánske cigary:

Teplé dni a chladné noci sú ideálne na pestovanie tabaku, z ktorého sa vyrábajú známe kubánske cigary. Tabakové listy sa zberajú, keď nadobudnú svetlozelenú farbu. Zavesia sa a sušia 40 až 45 dní. Potom sa triedia a lisujú. Prebieha fermentačný proces, ktorý zjemňuje chuť a vôňu listov. Až potom sa posielajú na ďalšie spracovanie. Cigary skrúcajú muži a ženy ručne. Pracujú pri dlhých drevených stoloch.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk