referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Pondelok, 6. decembra 2021
Pôdy
Dátum pridania: 02.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vicel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 461
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Kôru našej planéty skoro súvislo zakrývajú pôdy. Vznikli vďaka pôsobeniu rôznych činiteľov (napr.: slnko, voda, vzduch, atď...). Máme viac druhov pôdy. Rozlišujeme ich podľa tzv. ZRNITOSTI, to znamená, že koľko zŕn rôznych hornín a veľkostí obsahujú. Taktiež máme aj pôdne typy, ktoré rozlišujeme podľa vzniku a vlastností vrstiev pôdy. Pôdne typy:
Rôzne činitele vďaka ktorým vznikajú pôdy, sú na rôznych miestach rozličné a preto majú pôdy na rôznych miestach rôzne vlastnosti. Typ pôdy na Slovensku závisí najmä od nadmorskej výšky. Na Slovensku máme tieto typy pôdy(poradie ide od najmenšej nadm. výšky po najmenšiu): FLUVIZEME, ČIERNICE, ČERNOZEME, HNEDOZEME, KAMIBZEME, PODZOLY, RENDZINA. Fluvizeme sa nachádzajú na nivách riek. Sú často pod vodnou hladinou. Tomuto typu pôdy sa môže hovoriť aj NIVNÉ PôDY. Čiernice, ktorým sa hovorí aj LUŽNÉ PôDY, sú pri korytách riek. Keďže majú veľa živín, spolu s Černozemami a Hnedozemami, ktoré sú o niečo vyššie, sú našimi najúrodnejšími pôdami. Kambizeme, sa nachádzajú v listnatých lesoch a na pohoriach. Na jeseň majú pomerne veľa humusu. Podzoly sú v ihličnatých lesoch a na vyššie položených miestach. Taktiež aj na miestach kde je viac dažďa. V krasových územiach (na Slovensku Slovenský kras) sa nachádza rendzina.

Pôdne druhy:
Na Slovensku sa nachádzajú tieto pôdne druhy: PIESOČNATÉ, HLINITÉ, ÍLOVITÉ a SKELETNATÉ PôDY. Piesočnaté pôdy sú hlavne vo Východoslovenskej a Záhorskej nížine, ale aj v ostatných nížinách. Obsahujú najmä zrná piesku. Tieto pôdy nie sú úrodné, nedržia vlahu, rýchlo sa zohrejú, ale taktiež rýchlo aj vychladnú a taktiež neudržia v seba živiny. Je to zapríčinené tým, že medzi jednotlivými zrnkami piesku je veľa vzduchu. Hlinité pôdy sú najmä v Podunajskej nížine, Juhoslovenskej kotline. Dajú sa nájsť aj na sopečných pohoriach. Na Slovensku sú to najúrodnejšie pôdy. Dá sa na nich pestovať skoro všetky plodiny. Ílovité pôdy sú na územiach kde voľakedy boli moria a jazerá. Sú to bahnovité, mazľavé a lepivé pôdy (keď sú vlhké). Keď sú suché tak sú tvrdé a praskajú, takže sa veľmi zle obrábajú, z čoho plinie, že sa na nich veľa nepestuje. Skeletnaté pôdy sa nachádzajú v horách, je to zmes hliny, veľa kameňov a málo piesku. Tieto pôdy sa nachádzajú buď vo veľkých výškach, alebo v lesoch, takže sa na nich moc nepestuje.

Činnosť človeka:
Pôda je pre človeka neuveriteľne dôležitá, ale aj tak ju človek najviac ničí a znečisťuje.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Pôdy SOŠ 2.9973 409 slov
Pôdy SOŠ 2.9723 1918 slov
Pôdy 2.9895 66 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.