referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Pondelok, 26. septembra 2022
Mechanické zásahy na zlepšenie pôdy
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: stiby
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 177
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
Rýľovanie
Rýľovaním sa pôdy obracia, čiastočne mieša a mrví. Pri jesennom rýľovaní pôdu nechávame cez zimu v hlbokej brázde. Pri jarnom a letnom rýľovaní hrudy rozsekáme, povyberáme podzemkovité buriny a pozemok povrchovo spracujeme. Prehlbovanie
Prehlbovanie pôdy používame najmä pri plytkých pôdach, pri ktorých je len tenká vrstva ornice. Pôdu pri rýľovaní prehlbujeme tak, že pri obracaní odvalu priberieme vždy tenkú vrstvu spodiny a premiešame ju s ornicou.

Rigolovanie
Rigolovanie je hlboké prekyprenie pôdy do hĺbky 0,6 – 1,0 m. Rigolujeme rýľom, čakanom a lopatami. Pri rigolovaní sa na povrch vynáša mŕtva pôdy zo spodiny. Treba ju obohatiť o humus pridaním hnoja alebo kompostu, a tak ju oživiť. Tento zákrok má najväčší význam pri príprave pozemku na vysádzanie viniča hroznorodého.

Kyprenie
Kyprenie je plytké obrábanie pôdy. Pôdu prevzdušňujeme, ale neobraciame. Rozrušujeme pôdny prísušok. Ničíme tým klíčiace buriny a z pôdy vyťahujeme podzemkovité buriny (pýr). Častým kyprením zabraňujeme stratám pôdnej vlahy výparom. Do skyprenej pôdy tiež lepšie vsakuje dažďová a zálievková voda. Na kyprenie používame motyky a rôzne kypriče.

Hrabanie
Hrabaním drevenými alebo železnými hrabľami urovnávame pôdny povrch a vyberáme podzemkovité buriny. .
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.