referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Leonard
Utorok, 16. augusta 2022
Druhy pôd
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: stiby
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 307
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Pôdny druh je dôležitým ukazovateľom kvality pôdy a jej úrodnosti .
Piesočnaté pôdy
Majú veľkú prevahu piesku a malý podiel humusu. V praxi sa im hovorí „ľahké“ pôdy. Tieto pôdy sú dobre prevzdušnené a priepustné pre vodu. To však nie je veľmi výhodná vlastnosť, pretože ich treba často zavlažovať. Musia sa do nich zapracovať organické hnojivá, ktoré sú hlavným zdrojom živín, ale aj tie sa skoro rozložia a živiny sa splavujú do spodiny. Okrem kompostu ich hnojíme aj vysokými dávkami rašeliny. Z priemyselných hnojív používame na hnojenie najmä rýchle pôsobiace hnojivá (liadok), ktoré aplikujeme častejšie v menších dávkach.

Humusové piesky
Sú kvalitnejšie. Sú dobre prevzdušnené, výhrevné a možno ich ľahko obrábať. Po daždi rýchle vysychajú, nevytvára sa na nich pôdny prísušok. Vhodné je hnojiť ich častejšie menšími dávkami priemyselných hnojív. Osvedčuje sa pridávať rašelinu a maštaľný hnoj, aj vo forme nastielania. Patria medzi najkvalitnejšie pôdy pre záhradu, pretože zadržiavajú vodu a dobre pútajú minerálne živiny. Ílovité pôdy
Majú veľkú súdržnosť, s priľnavé a obťažne sa obrábajú. V praxi sa nazývajú „ťažké“ pôdy. Pri obrábaní sa vytvárajú veľké hrudy a na povrchu sa ľahko vytvára pôdny prísušok. Za veľkého sucha v nich vznikajú trhliny, za trvalejších dažďov sa rozbahňujú. Dobre však pútajú živiny. Treba ich výdatne hnojiť maštaľným hnojom.

Hlinité pôdy
Tvoria prechod medzi piesočnatými a ílovitými pôdami. Obsahujú prachové častice, dostatok humusu a vápna, vytvárajú vhodnú drobnohrudkovitú štruktúru a ľahko sa obrábajú. Nazývajú sa „stredné“ pôdy. Sú to pôdy vhodné na všetky záhradnícke účely.

Slieňovité pôdy
Vyznačujú sa množstvom vápna v pôde. Majú podobné vlastnosti ako hlinité pôdy a bývajú úrodnejšie. Kamenisté pôdy
Zvyčajne sa nachádzajú na svahoch a majú nepatrný podiel humusu, pretože je splavovaný. Založenie záhrady na takejto pôde si vyžaduje pomerne veľkú námahu. Zamokrené pozemky
Treba ich odvodniť drenážnymi rúrkami zakopanými v hĺbke asi 0,8 m , alebo uloženými na povrchu, pričom sa voda odvedie do jarčeka.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.