referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Pondelok, 26. septembra 2022
Povrch Alžírska
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: stiby
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 568
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Zatiaľ čo severná časť Alžírska je hornatá, rozbrázdená početnými údoliami, takmer 75 % juhu krajiny vypĺňa rozsiahla jednotvárna púšť Sahara s ojedinelými horskými chrbtami a pohorím Ahaggar. Geologická stavba a vývoj jednotlivých častí území sú značne rozdielne. Severné Alžírsko bolo postihnuté predkambrickým, hercýnskym a pyrenejsko-alpínskym vrásnením. Posledné vrásnenie bolo veľmi silné práve v treťohorách. Okrem toho sa tu prejavujú pohyby vertikálne, ktoré spôsobujú poklesy a zdvihy. Vznikli tu tiež plošiny. Dnešný reliéf bol vytvorený v Saharskom Atlase v oligocéne a v Malom Atlase v neogéne. Väčšinou sa tu nachádzajú zlepence a vápence. Zdvihy pevninu rozčlenili a vytvorili pobrežie, ktoré má málo vhodných prirodzených prístavov, je väčšinou skalnaté a necelých 20 km od Alžíru je hĺbka Stredozemného mora 2310 m. Saharský Atlas je od púštnej Sahary oddelený zlomom. Až do dnešnej doby sa uchovala v celom Atlase a priľahlých oblastiach značná seizmická aktivita. Na území Alžírska rozlišujeme šesť veľkých oblastí, ktoré popisujeme smerom do východu na západ:

Východné Alžírsko má rozsiahle háje korkových dubov a cédrov a pri pobreží pomerne veľa zrážok. Značne sa líši od západnej časti krajiny.
Veľké Kabylsko je hornatá krajina, asi 150 km východne od Alžíru, veľmi podobná východnému Alžírsku. V podloží sú paleozoické a prekambrické horniny, na ktorých sú vápence a pieskovce, ktoré tvoria Džebel Džurdžurú (2308 m), najveľkolepejší a najmohutnejší horský chrbát v Alžírsku, kde ročne spadne 1 500 mm zrážok. Na svahoch rastú duby, olivy a figy. Na úpätí hôr leží ropný prístav a stredisko petrochemického priemyslu Bedžája, kde vyúsťuje ropovod zo saharskej ťažiacej oblasti. Alžírsky Sahel sa rozkladá v okolí hlavného mesta Alžíru, ktoré je jeho hospodárske centrum. Vyskytujú sa tam úrodné oblasti viníc, pomarančov, tabaku, rannej zeleniny a kvetov na výrobu parfémov. Leží tu najväčšie mesto Alžír, ktoré je sídlom vlády s významným prístavom. Údolie Šelifov, významná hospodárska oblasť, ktorú tvorí údolie najdlhšej rieky Šelif, ktorá tečie na strednom a dolnom toku rovnobežne s pobrežím v zníženine. Pestujú sa tu olivy, figy, marhule a obilie, ale aj vinná réva. Na svahoch zarastaných macchiou sa pasú stáda oviec a kôz. V tejto oblasti leží druhé najväčšie mesto Oran.

Vysočina šotov sa tiahne na juhu cez celé Alžírsko. Je to náhorná stepná oblasť, silno kontrastujúca s úrodným a husto zaľudneným Tellom.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.