referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vendelín
Utorok, 20. októbra 2020
Púšte
Dátum pridania: 07.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: saxana225
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 529
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
V niektorých krajinách majú ľudia vlahy dostatok a obdobia, kedy by jej mali nedostatok, sú zriedkavé. V iných oblastiach je však vody málo a ľudia nevedia, kedy opäť zaprší. Keď dážď chýba celé mesiace, ba aj roky, nastane sucho. Zemský povrch stráca viac vody, než dostáva. V oblastiach, ktoré sa nazývajú púšte, sú dažde veľmi zriedkavé. Ak sucho trvá pridlho, zvieratá hynú od smädu, úroda uvädá a ľudia trpia nedostatkom vody– môžu dokonca umierať od hladu. Najsuchším a najhorúcejším miestom na Zemi je Údolie smrti. Jediným zdrojom vody v púštiach sú okrem riek oázy, ktoré sa označujú za kvitnúce záhrady púšte. 1.Ako vznikajú púšte.
Klesajúci vzduch sa postupne ohrieva a absorbuje vlhko. Tak vznikajú suché oblasti ako Sahara, kde je cez celý rok vysoký tlak vzduchu. Vetry z týchto oblastí fúkajú preč a vysoký tlak vzduchu bráni vlhkým vetrom od oceánov preniknúť až do púšte. Ďalší typ púšti vzniká v oblastiach zrážkového tieňa, ktoré sú zakryté horskými hrebeňmi alebo rozsiahlými zemskými pásmi pred mrakmi, prinášajúce vlahu. Tretí typ púšte vzniká poblíž pobrežia, kde sú vetry ochladzované studeným oceánskym prúdením. Vetry prídu o väčšinu svojej vlahy nad morom, a keď sa dostanú na pevninu, vzduch sa ohrieva a odoberá vlhkosť.

2.Rastlinstvo.
Rastlinstvo púšte obmedzené zrážkami. Sekulentné rastliny napr. kaktusy, majú hrubé listy, z týchto sa tak rýchlo neoparuje voda. Niektoré rastliny majú namiesto listov tŕne, a majú veľmi dlhé korene. Zvláštne sú aj semená niektorých púštnych rastlín, pretože dokážu čakať na dážď v zemi aj niekoľko rokov, potom v priebehu niekoľkých dni vyklíčia zakvitnú a zvädnú. V oázach rastú hlavne datľové palmy - datle obživa pre človeka i zvieratá, listy na laná, pokrytie strechy aj palivo, kmeň stavebný materiál.

3. Živočíšstvo.
S podnebím súvisí aj život zvierat na púšti. Sú to viac nočné zvieratá, ktoré sa tak vyhnú vysokým denným teplotám, prípadne sú stavbou tela prispôsobené životu v púští. Typické sú hady, a drobné hlodavce. Štrkáč rožkatý , púštna líška, jež ušatý, púštny potkan - veľké uši. Mungovia cicavce žijúce v severnej časti púšte Gobi znášajú aj zimný pokles teploty na - 50 °C. Zviera púšte ťava, široké stupaje brania ťave zabárať sa do piesku, podkožný tuk uložený v hrbe, dlhé mihalnice chránia oči pred pieskom a tiež aj čiastočné zatvorenie nozdier, hustá srsť chráni pred horúcimi lúčmi.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Púšte SOŠ 2.9526 579 slov
Púšte SOŠ 2.9460 400 slov
Púšte SOŠ 2.8860 860 slov
Púšte 2.9443 1589 slov
Púšte GYM 2.9565 1351 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.