Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Dánsko

Rozloha - 43 094 km2
Obyvateľstvo - 5,3 mil(123 obyv./km2)
Hlavné mesto - Kodaň
Jazyk - dánčina
Mena - dánska koruna

Územie Dánska sa nachádza na Jutskom poloostrove a na 474 ostrovoch, z nich štvrtina je obývaná. K najväčším patrí Sjaelland (7541 km2), Fyn (3482 km2), Lolland,Falster, Mon a najvzdialenejší je Bornholm, ktorý sa svojím povrchom líši od ostatného Dánska -j e to vynorený výbežok žulového masívu, ktorý pod hladinou súvisí so Škandinávskym poloostrovom. Najbližšie k Jutskému poloostrovu je Fyn, pre svoje rozkvitnuté záhrady a malé dediny sa mu hovorí "záhrada Dánska". V najväčšom meste ostrova Odense sa narodil Hans Christian Andersen. Na sever od Kodane v poloostrovnom výbežku stojí starý Elsinor, kam William Shakespeare ukryl dej svojej slávnej tragédie Hamlet. Dánsko je nízko položená krajina s najväčšou nadmorskou výškou 173 m. n. m. (Yding Skovhoj).
Jutský poloostrov oddeľuje búrlivé Severné more od kľudnejšieho vnútrozemného Baltského. Preto sú západné a východné brehy tohto poloostrova odlišné. Dáni tvoria 96% obyvateľstva, okrem nich tu žijú menšiny Švédov, Nórov, Fínov a Inuitov. Začiatky dánskych dejín sú späté s Vikingami, ktorý sa v tejto oblasti objavili okolo roku 800. Založenie hanzy a Stralsundský mier z roku 1370 znamenali skončenie dánskej nadvlády prinajmenšom v oblasti Baltského mora. Koncom 14.storočia sa však dánskej korune opäť podarilo rozšíriť svoje štátne územie. Roku 1814 sa Dánsko muselo vzdať zvyškov svojej nadvlády Švédska, Nórska a Helgolandu. V nemecko-dánskych vojnách v rokoch 1848 - 1850 a roku 1864 stratilo Šlevicko-Holštajnsko prospech Pruska. Roku 1849 bola ustanovená konštitučná monarchia a Dánsko sa stalo jedným z najbohatších európskych agrárnych štátov

GRÓNSKO + DÁNSKO

Ostrov objavil roku 875 vikinský moreplavec Gunnbjorn. V rokoch 982 - 985 preskúmal juhozápadné pobrežie Erik Červený. Neskôr ostrov osídlili prisťahovalci z Islandu. Na tomto najväčšom ostrove na svete s rozlohou 2,175 mil km2 žije iba 56 000 ľudí, z čoho je 48 000 Inuitov. Úradnými jazykmi sú dánčina a inuitina vytvorená z troch eskimáckych dialektov. Grónsko bolo kolóniou od roku 1380 a až keď sa roku 1953 stalo súčasťou Dánska, získalo autonómiu. Aj Grónsko reprezentuje v dánskom parlamente dvaja stáli zástupcovia. Grónsky parlament Landsting sa volí každé štyri roky.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk