referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Sobota, 10. decembra 2022
Škandinávia
Dátum pridania: 10.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Hieu
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 583
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Škandinávia je krásna krajina, plná nádherných lesov, čistých jazier a riek, mohutných zaľadnených pohorí a dlhých hlbokých fjordov. Je krajinou premenlivého počasia, kde veľmi často prší a občas od Severného ľadového oceánu zaduje studený severák. No napriek severným zemepisným šírkam tu v lete býva často veľmi teplo.
V severnej časti Škandinávie sa rozprestiera rozľahlá krajina domorodých Saamov - Laponsko ( Lappi, Lapland ), po ktorej sa voľne alebo pod dohľadom kočovných pastierov pohybujú stáda sobov, či losov. Laponsko je krajina za polárnym kruhom ( fin. Napapiiri, saam. Tuomaan Tupa ), čiže je tu v zime polárna noc a v lete naopak polárny deň, kedy Slnko celé mesiace nezapadne, alebo ak zapadne, tak len na veľmi krátky čas. Zvláštnosťou tiež je, že čím je človek vo vyšších zemepisných šírkach, tým sa miesto západu Slnka presúva viac k severu. V miestach, kde počas polárneho dňa nezapadá, len skĺzne k obzoru ( na severe ) a začína svoju púť opäť smerom nahor. Pre domorodých Saamov je najkrutejším obdobím polárna noc. Teploty tu často klesajú pod mínus 30° C, všetko navôkol na celé mesiace zakryje sneh a kočovníci sa aj so svojimi stádami sťahujú z hôr smerom na juh. Útechou im môže byť snáď len pohľad na svetlá polárnej žiary nad obzorom.
Škandinávia je najstaršou súčasťou európskej pevniny. Podľa veku a odlišného vývoja ju možno rozdeliť na rovinatý baltský štít, ktorý tvorí prahorný a starohorný horninový podklad Škandinávie a horskú oblasť Skandy, ktoré sú na baltský štít nasunuté. Baltský štít tvoria silno metamorfované horniny, hlavne ruly, granulity, migmatity, svory ale aj kremence, vápence a pieskovce v rôznom stupni premeny. Skandy sú zbytkom mohutnej horskej sústavy, ktorá vznikla uprostred prvohôr kaledonským vrásnením a odvtedy sú vystavené neustálej denudácii ( poklesom v dôsledku erózie ). Až štvrtohory sú významnou etapou vo vývoji Škandinávie, kedy ľadovec pokryl celú Škandináviu a postupne vytvoril súvislý ľadovcový štít, ktorý zasahoval až dovnútra európskeho kontinentu, kde možno ešte aj dnes nájsť horniny pochádzajúce zo Skánd. Od 8000 rokov pred. n. l. sa Škandinávsky polostrov v dôsledku topenia pevninského ľadovca neustále dvíha - tieto zdvihy dosahujú najväčších rozmerov v Botnickom zálive a to približne 1 meter za 100 rokov. V dôsledku týchto zdvihov ( intenzívnejšie sú v SZ časti polostrova ) je v západnej časti Škandinávie typické fjordové pobrežie s dlhými a hlboko vrezanými zálivmi.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Škandinávia SOŠ 2.9856 324 slov
Škandinávia 2.9648 1031 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.