referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Hodnotenie vplyvov činnosti na životné prostredie
Dátum pridania: 21.09.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demovic
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 382
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 14.5
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 24m 10s
Pomalé čítanie: 36m 15s
 
Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assesment - EIA) sa uplatňuje vo vyspelých krajinách už viac ako dvadsať rokov. Považuje sa za jeden z hlavných nástrojov medzinárodnej ekologickej politiky pre uskutočňovanie trvale udržateľného rozvoja. Predstavuje účinný preventívny systém v starostlivosti o životné prostredie.

Národná rada Slovenskej republiky schválila dňa 24. apríla 1994 zákon NR SR č. 127/1994 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (ďalej len "zákon"), ktorý nadobudol účinnosť 1. septembra 1994.

Účelom zákona je zabezpečiť komplexne odborné a verejné posúdenie pripravovaných stavieb, zariadení a iných činností pred rozhodnutím o ich povolení podľa osobitných predpisov, ako aj návrhov niektorých rozvojových koncepcií a všeobecne záväzných právnych predpisov z hľadiska ich predpokladaného vplyvu na životné prostredie.

Predmetom posudzovania sú stavby, zariadenia a činnosti ako aj ich zmeny uvedené v § 2 a prílohe č. 1 zákona z oblasti priemyslu, energetiky, infraštruktúry, vodného hospodárstva, poľnohospodárstva, lesníctva, dopravy a spojov, zmeny vo využívaní krajiny, cestovného ruchu a vojenských zariadení.

Podľa závažnosti vplyvu na životné prostredie (členenie je v prílohe č. 1 zákona ) sa podľa zákona vykonáva povinné hodnotenie, alebo zisťovacie konanie.

Povinné hodnotenie pozostáva z nasledovných krokov:

1. Predloženie Zámeru.
2. Určenie rozsahu hodnotenia a časového harmonogramu.
3. Vypracovanie Správy o hodnotení.
4. Pripomienkovanie a verejné prerokovanie Správy o hodnotení.
5. Vypracovanie posudku.
6. Vypracovanie záverečného stanoviska.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.