referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dobromila
Štvrtok, 28. októbra 2021
Severná Amerika
Dátum pridania: 20.07.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: marienka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 440
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Severná Amerika:
Prehľad socioekonomických podmienok:
Pôvodní obyvatelia- indiáni prišli pred 2é=30 tisícmi rokov zo SV Ázie cez Beringov prieliv. Ešte pred európskou kolonizáciou sa na územie Ameriky dostali Vikingovia. takmer 80% obyvateľov žije v mestách, najmä vo veľkomestách. Asi 90% Kanaďanov žije ne hranici s USA. V USA sa vytvorili 3 hlavné koncentrácie- na atlantickom pobreží, v jazernej oblasti a na tichomorskom pobreží. Ročne pribúda viac ako 50é tisíc prisťahovalcov.

Nerastné suroviny:
V S Ameriky je vybavenosť palivami a surovinami podstatne lepšia ako v európskom i japonskom ekonomickom centre, čo ovplyvňuje aj zapojenie SA do medzinárodného obchodu so surovinami a poľnohospodárskymi produktmi. Na území SA sú veľké zásoby ropy, čierneho uhlia, medi, olova, zinku, niklu, fosfátov, síry, azbestu a uránu, no napriek tomu USA suroviny vo veľkom dovážajú.

Poľnohospodárstvo:
Dominantné postavenie majú veľké farmy, ktoré nahradili niekdajšie rodinné farmy. USA nedosahuje úroveň poľnohospodárstva v najvyspelejších európskych krajinách. v poľnohosp. pracuje 5% obyvateľstva. Základom výroby je živočíšna produkcia( dve tretiny hodnoty), ktorá spotrebuje aj veľkú časť rastlinnej výroby(50% obilnín sú krmoviny). Vyváža sa hlavne pšenica, jačmeň, ovos, ryža, olejniny, krmoviny, sója a bavlna.

Priemysel:
SA sa podieľa približne 40% na priemyselnej výrobe krajín s trhovým hospodárstvom. dominuje strojárstvo, hutníctvo, elektrotechnický priemysel a moderné chemické odbory. v dôsledku zahraničnej konkurencie je spomalený rozvoj oceliarstva, strojárskej výroba a automobilového priemyslu. V textilnom, kožiarskom a odevnom priemysle je silná konkurencia lacnejších výrobkov z novoindustrializovaných ázijských krajín. Asi 70% priemyselného potenciálu sa sústreďuje do tzv. priemyselného pásma, od Bostonu a Baltimore pozdĺž južného pobrežia Veľkých kanadských jazier k megapolisu Chicago- Millwaukee. Najvýznamnejšími centrami pre priemyselné odvetia sú mestá strednej a menšej veľkosti s dostatkom pracovných síl, malou odborárskou organizovanosťou, s výhodnými prírodnými podmienkami a atraktívnym okolím- Los Angeles, San Francisco, Boston, New York, Chacago, Dallas. Doprava:
SA má intenzívne rozvitú dopravu, ktorá sa vyznačuje veľkým objemom prepravy v podmienkach nerovnomerného rozmiestnenia obyvateľstva, priemyslu a výraznej regionálnej špecializácie.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: učebnica pre 2. ročník gymnázia
Podobné referáty
Severná Amerika SOŠ 2.9807 266 slov
Severná Amerika GYM 2.9764 1649 slov
Severná Amerika GYM 2.9797 431 slov
Severná Amerika GYM 2.9806 540 slov
Severná Amerika GYM 2.9853 2248 slov
Severná Amerika 2.9521 797 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.