Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Afrika

Obyvateľstvo Afriky
Afrika bola oddávna napriek svojim nehostinným podmienkam osídlená. Postupným rozvíjaním civilizácie vzniklo mnoho rás a etnických skupín. Na juh od Sahary žijú čierni Afričania, ktorí sa delia do až 800 etnických skupín. Každá skupina má iný štýl života a iné zvyky.

Časté vojny v Afrike
V čase, keď koloniálne mocnosti rozdelili Afriku, etnické rozdieli ignorovali. Po celom kontinente rozdelili územia kmeňov. Tak stalo aj to, že malé časti kmeňov boli vydané na pospas nepriateľom. Aj to je príčina častých občianskych vojen. Afriku však ničili aj diktátori: Bokassa v Stredoafrickej republike a Idi Amin v Ugande.

Chudoba a hladomor
Žijú tu najchudobnejší ľudia na svete. Hrubý národný produkt v USA je takmer 20 000 USD, Malawi je to 160 USD a v Etio´pii iba 120 USD.Ľudia žijú natlačený v chatrčiach, bez nábytku a elektriny, často iba v roztrhaných šatách.Ten čo má aspoň trocha čisté oblečenie a nábytok v chatrči je u nich boháč. Najčastejšie ľudia umierajú na smrť podvýživením. Keď sa v roku 1980 účinkami sucha, vojen a rúbania lesov situácia zhhoršilka, ľud v Mozambicku, Sudáne, Somálsku a Etiópii trpeli silnými hladomormi. Aj vody je málo. Najčastejšie ju čerpajú z nádrží neďaleko Viktórinho jazera.

Zaujímavosti
Každú sekundu preteká Viktórinmi vodopádmi 7,7 milióno litrov vody.
Vrchol masívu Kilimandžáro je vždy pokrytý snehom.
Najstaršia univerzita bola založená vo Feze v Maroku, v roku 859 n.l.
Niektorí Juhoafričania cestujú celé hodiny za svojou prácou. Ist muž Inir Al - Kradžan raz vyhlásil, že denne cestuje z Lusaky ( Zambia ) do Lubumbashi ( KDR ). Ak neklamal, tak denne precestuje do práce asi 500 km!!.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk