referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Štvrtok, 19. mája 2022
Thajsko
Dátum pridania: 30.09.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: coola
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 767
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Thajsko

Štátne zriadenie: Thajské kráľovstvo
Hlava štátu: kráľ Ráma IX.

Rozloha: 513 115 km2 (SP 49)
Poč. Obyv. + hust.: 63,6 mil. (SP 18); 124 ob./km2
Hlavné mesto: Bangkok (Krung Thep) – 6,3 mil. obyv

Členstvo: APEC, ASEAN, OSN, AsDB, IBRD, IMF
HDP/obyvat.: 2960 USD
Mena: 1 baht = 100 satangov
Nezamestnanosť: 2,6%
Jazyk: thajština(úradný), angličtina
Náboženstvo: budhisti (95%), moslimovia (4%)

Povrch
Aluviálna nížina pozdĺž rieky Chao Phraya – úrodná, ryžové polia
Hornatý sever – chladnejšie podnebie, Inthanon (2595m), ťažba týkového dreva, transport na slonoch a po vode, striedavé poľnohospodárstvo – kácanie lesa a následný presun
Isanská oblasť (JV) – tvorí ju pieskovcová plošina Khorat – červený piesok
Poloostrovná šija Kra – výdatné dažde, úrodná pôda, dažďový les vykácaný – teraz kaučuk, ryža, ovocie; vplyv islamu

Podnebie
Poznajú tu tri ročné obdobia – chladné, horúce a monzúnové, všetky sú ale teplé. Priemerné teploty v chladnom období (november-február) dosahujú 26°C, v horúcom období (február-máj) cca. 36°C. V monzúnovom období panuje horko a veľké vlhko, v tomto období spadne až 1500 mm zrážok a priemerná teplota je 32°C.

Hospodárstvo
Poľnohospodárstvo prevláda nad priemyslom. Je založené na 4 zložkách: ryži, kaučuku, cíne a týkovom dreve. Na úrodných zavlažovaných nížinách sa nachádzajú ryžové polia. Na juhu na miestach, kde kedysi rástol prales, sú dnes kaučukovníkové plantáže. V dôsledku veľkého ubytku lesov bol však výrub zakázaný. Pestuje sa aj cukrová trstina, bavlna, káva, sója, tropické ovocie(ananás), vyniká najmä ľahký priemysel, elektronika a textilný priemysel vďaka lacnej pracovnej sile. Ropný priemysel sa rozvinul po objavení zásob zemného plynu v Thajskom zálive a ropy na pobreží. V južnej časti Thajska sa nachádzajú ložiská cínu, ktoré sa však rýchlo vyčerpávajú. Nachádza sa tu aj zásoby wolfrámu, železa a mangánu.
V Thajsku je dobre rozvinutý cestovný ruch. Krásna príroda, smaragdovo zelené údolia, panenské pláže, obrovské sochy Budhu – to sú len niektoré z mnohých zážitkov, ktoré turistom Thajsko ponúka. Najmä boháči z celého sveta obľubujú päťhviezdičkové hotely na západnom pobreží Thajska. Odvrátenou stránkou Thajska je neprehladnuteľná chudoba. Mnohé rodiny posielajú svoje ešte neodrastené deti, aby predávali svoje telo na uliciach hlavného mesta alebo pracovali vo fabrikách na výrobu erotických predmetov. Sexuálna turistika a prostitúcia vôbec je narozšírenejšia práve v tejto krajine. Ďalším probémov sú drogy (zlatý trojuholník), za ktorý je ale v Thajsku trest smrti. Napriek tomu sa v džungli na severe krajiny pestuje mak, z ktorého sa vyrába ópium a heroín.
Dopravná sieť sa postupne rozširuje, prevláda najmä železničná. V roku 1994 bol otvorený Most priateľstva cez hraničnú rieku Mekong, ktorý spája Thajsko s Laosom.

Bangkok
Mesto s najdlhším názvom na svete, ale Thajci ho volajú jednoducho Krung Thep (Mesto anjelov). Má 6,3 mil. obyvateľov, ale ich počet živelne rýchlo rastie. Je známe nefungujúcou verejnou dopravou a nekonečnými zácpami. V meste sa nachádza až 300 chrámov. Kanálom, ktorými je popretkávané celé mesto a rieke Chao Phraya vďačí Bangkok za prezývku „Benátky východu“. Kanálmi sa každý deň prepravujú obchodné člny s nákladom – ovocím, zeleninou, rybami. Bangkok dôsledkom extrémnej spotreby a vysychania spodnej vody každoročne klesá, čím je vystavované nebezpečenstvu záplav. Je to mesto kontrastov a protikladov – supermoderné mrakodrapy sa týčia nad historickou zástavbou, nadzemné viacúrovňové diaľnice križujú špinavé vodné kanály, budhistické chrámy stoja hneď vedľa vyhlásených go-go barov. Thajská tradícia sa mieša na každom rohu so západnými vplyvmi. Je to jedno z najkozmopolitnejších miest na svete.

Kráľ Ráma IX.
Jeho výsosť Pchúmipchón Adundét, známy tiež ako Ráma IX. vládne Thajskému kráľovstvu už 57 rokov. Je najdlhšie vládnucim kráľom v celej histórii Thajska a zároveň je pri moci najdlhšie zo všetkých monarchov sveta. Honosí sa titulom, ktorý je rovnako dlhý ako vznešený: Veľký kráľ Siamu, veľký ochranca, znamenitá sila zeme, moc nemajúca seberovnú, najobľúbenejši z rodiny Mahidol a útočisko ľudí.
Narodil sa 5. decembra 1927 v USA. Vzdelanie získal na západe – na renomovanej univerzite vo Švajčiarsku. V roku 1946 ako 19-ročný nastúpil na trón po tragickej smrti svojho brata. Nemá veľkú moc, ale snaží sa ju využiť čo najviac. Od začiatku svojej vlády sa snaží pomáhať svojim poddaným podporou stoviek rozvojových projektov a neraz sa mu podarilo zabrániť krviprelievaniu. Niet sa čo diviť, že ho thajský ľud až zbožne uctieva. Deň jeho narodenín je v krajine najväčším sviatkom, keď ľud vychádza do ulíc a úprimne volá kráľovi na slávu. V poslednom čase kráľ trávi viac času vo svojej letnej rezidencii v Hua Hine než v Bangkoku. Pre ľud je totiž kráľ jediný stály bod v dinamicko rozvíjajúcom sa Thajsku. Mnohí sa obávajú, čo by sa stalo, keby monarcha zomrel. Na trón by totiž nastúpil jeho jediný syn Vadžiralongkorn, ktorý je považovaný za čiernu ovcu rodiny.

Zaujímavosti
Siam (dnešné Thajsko) bola asi jedinou krajinou, ktorá nebola nikdy kolonizovaná európanmi. Preto si zachovala aj svoje chrámy (=vaty), ktorých je v dnešnom Thajsku 27000. Treba poznamenať, že skoro každí Thajec bol určitý čas v kláštore – tak isto ako vo vojenskej službe.
 
Podobné referáty
Thajsko SOŠ 2.9722 352 slov
Thajsko SOŠ 2.9420 728 slov
Thajsko SOŠ 2.9806 2123 slov
Thajsko GYM 3.0175 570 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.