referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Nedeľa, 1. októbra 2023
Okolie Turca
Dátum pridania: 19.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: suckie
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 716
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 30s
Pomalé čítanie: 6m 45s
 
OKOLIE TURCA
Turčianska kotlina začala vznikať v mladších treťohorách. Vtedy ju ohraničili pohoria Malá a Veľká Fatra. Územie Turca je budované, najmä morskými pieskami, pieskovcami a ílmi, ktoré sú prikryté štrkmi, pieskami, sprašou a hlinami. Je chudobné na rudy.
Zemepisná poloha a reliéf majú vplyv na podnebie kotliny, ktorá patrí do mierne teplej oblasti, iba horské časti patria do chladnej. Priemerná ročná teplota sa tu pohybuje okolo 7°C, najchladnejší je január (-3 až -4°C), najteplejší júl (17°C) v kotline a pohoriach je tu okolo 14 až 14,5 stupňov Celzia. Priemerný úhrn zrážok je 700-800 mm. Najviac zrážok býva v letnom období, padne 250 až 300 mm. Priemerný počet dní so snehovou pokrývkou je 60-80. Takmer celú kotlinu patriacu do povodia Váhu odvodňuje 66 km dlhá rieka Turiec, ktorá má veľa prítokov z okolitých pohorí. Vzniklo tu vyše tridsať minerálnych prameňov, z nich sú najvýznamnejšie termálne pramene v Turčianskych Tepliciach a kyselky v Budiši. Kotlina je pomerne dobre vetraná, prevládajú vetry severných smerov. Čo sa týka pôdy, prevládajú tu hnedé pôdy, v kotline menej úrodné nivné a hnedé pôdy. Pestuje sa hlavne pšenica, jačmeň, zemiaky a krmoviny pre dobytok.
Turčianska kotlina je oblasť dubovo-hrabových a lipovo-smrekových lesov. Najrozšírenejšie živočíchy sú jeleň, diviak, kuna, veverička, zajac, mačka divá, rys a medveď . V riekach je častá vydra, hlaváč, pstruh a ďalšie. Z vtáctva tu najmä žije straka, bažant, jarabica, v minulosti sokol a orol. Medzi najvzácnejšie rastlinné druhy patria ostrica skalná , veronika alpínska, mak tatranský a plesnivec alpínsky.

MOŠOVCE
Mošovce patria medzi najstaršie obce v okolí Martina. Prvá písomná zmienka je z roku 1233. V minulosti boli Mošovce remeselníckym centrom Turčianskej župy. Narodil sa tu básnik Jan Kollár (1793-1852) a literárny historic Štefan Krčméry(1892-1955)
Nachádza sa tu rokokovo-klasicistický kaštieľ z 18. storočia,mnoho hospodárskych budov z druhej polovice 19. storočia a rodný dom J.Kollára (zachovala sa len časť z neho).

VRÚTKY
V novom meste sa nachádza známy Robotnícky dom. Vrútky sú tiež veľmi dôležitý uzol železničnej dopravy aj s Martinom.
SUČANY
Su veľká priemyselná obec v dolnom Turci. Prvá zmienka o Sučanoch pochádza z roku 1258. Neskôr tu vznikla veľká tehelňa, je tu najmä drevársky priemysel. Narodil sa tu napr. politik Milan Hodža.
TURANY
Je to tiež priemyselná obec v dolnom Turci. Osada sa spomína v roku 1367.Z pamiatok je známy gotický kostol z 13. storočia, čo je jedna z najcennejších umeleckých pamiatok na Považí.
TURČIANSKE TEPLICE
Jedno z najvýznamnejších kúpeľných miest na Slovensku. Vznik obce sa spomína roku 1351. V kúpeľoch sa lieči reuma, obličkové a mechúrové ochorenia a kožné choroby. Je tu aj veľký kúpeľný chránený park, dlhý až 2 metre.
RAJECKÉ TEPLICE
Tunajšie kúpeľe sa nesú v antickom štýle najmä kúpeľný dom APHRODITE.Nachádza sa tu veľa relaxačných alebo liečebných procedúr,masáže či uhličitý kúpeľ. Liečia sa tu reumatické choroby, neuróza alebo choroby z povolania.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.