referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Štvrtok, 19. mája 2022
Sopky Indonézie
Dátum pridania: 07.12.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: srta
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 299
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Jedným z hlavných dôvodov návštev Indonézie sú jej sopky. Nachádza sa tu asi 5 000 sopiek, z ktorých je asi 77 činných.
Na Sumatre sú to sopky Kerinči, Sibajak, Sinabuk, na Jáve Bromo, Semeru, Ijen, Merapi, na Bali sopka Agung, na Lomboku Rinjani..., no najznámejšia z nich a možno najznámejšia na svete je Krakatau, preslávená svijím katastrofickým výbuchom. Je vzdialená 50 km východne od Jávy a 40 km juhozápadne od Sumatry. Vybuchla o desiatej ráno 27. augusta 1883 a jej výbuch bol taký hlasný, že ho bolo počuť 4000 km ďaleko v Austrálii ako výstrel neznámej zbrane a zvýšený príliv mora zaznamenali až v Londýne ! Samotná explózia bola neškodná, avšak 40 metrov vysoká vlna Tsunami, ktorá po výbuchu vznikla, zabila 30 000 ľudí a ďalších 50 000 ľudí zomrelo od hladu.

Dvadsať kubických kilogramov kameňov bolo vymrštených až do výšky osemdesiat kilometrov. mračná prachu sa objavili aj v USA a Kanade.
V koralovom mori pod Krakatau je nádherný podmorský život. Pestrofarebné ryby, korytnačky, veľké modré hviezdice.

Ďalším miestom tektonickej činnosti, ktoré sa nachádza na Sumatre, je jazero Toba a ostrov Samosir, uprostred neho. Toba, ležiace v nadmorskej výške 800 metrov, je najväčším jazerom juhovýchodnej Ázie s hĺbkou 450 metrov. Vzniklo výbuchom obrovskej sopky aso pred 100 tisíc rokmi a po výbuchu sa zbortila do seba. Predpokladá sa, že výbuch bol taký silný, že Krakatau bola oproti tomu len ,,zakašľaním". Jazero je umiestnené takmer na rovníku, rastú tu však borovice vedľa banánovníkov a paliem. Okolo jazera Toba a na ostrove Samosir žije jeden z najzaujímavejších kmeňov-Batakovia, bývalí ľudožrúti.

Jednou z najkrajších sopiek v Indonézii je sopka Bromo, ktorá sa nachádza na východnej Jáve. Pri pohľade na ňu sa dostanete v čase niekoľko miliónov rokov späť. Bromo neustále syčí a vypúšťa oblaky jedovatých plynov. V jej pozadí sa majestátne týči Semeru, najvyššia sopka Jávy, ktorá v pravidelných intervaloch vybuchuje a vypúšťa zo svojich útrob do výšky prach.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.